rowerowy czerwony

Strzelce Krajeńskie - Kostrzyn nad Odrą

Szlak rozpoczyna się w Strzelcach Krajeńskich przez tereny rolnicze i leśne.  W Wielisławicach można spotkać kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z I połowy XIX w.

Następnie pojedziemy przez Barlinecko - Gorzowski Park Krajobrazowy, w którym przy trasie szlaku znajduje się Rezerwat leśny "Wilanów”, gdzie celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego pochodzenia naturalnego z udziałem buka na krańcowym stanowisku gromadnego zasięgu, z charakterystycznym bogatym runem.

W Santocznie możemy zwiedzić kościół z XVIII w. oraz odpocząć na plaży. W Kłodawie i Mironicach napotkamy na dwa dwory. Poprzez lubuskie lasy trafimy nad kolejne kąpielisko nad jeziorem Marwicko. W miejscowościach Ściechów oraz Lubiszyn możemy zwiedzić kościoły, nie są one jednak wpisane na listę zabytków.

Przecinając strumień Łomianka dojedziemy do Mosiny, gdzie znajdziemy kilka zabytków. Kościół z 1780 roku, dzwonnicę kozłową z 1921 roku oraz domy z 1780 i 1826 roku. W Mościcach zobaczymy kościół z 1867 roku z wierzą z 1737 roku, cmentarz oraz mur z reliktem upamiętniający poległych w I Wojnie Światowej. W Kamieniu Wielkim ciekawym obiektem jest kościół p.w. św. Antoniego z przełomu XIV i XV wieku, przebudowany w XIX w. oraz zespół pałacowy z przełomu XVIII i XIX Wieku z parkiem. W Dąbroszynie zobaczymy zespół pałacowy z 1680 roku oraz kościół z 1825-1829 roku.

Szlak kończy się w Kostrzynie nad Ordą gdzie możemy odwiedzić Muzeum Twierdzy Możemy również zobaczyć Park Narodowy Ujście Warty, który swoje granice ma na południe od drogi wojewódzkiej nr 132.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments