pieszy zielony
Sulechów- pętla
Szlak rozpoczyna się i kończy w Sulechowie, przechodząc przez pobliskie wsie.
W Sulechowie warte zobaczenia miejsca to:
- miejskie mury obronne z połowy XIV wiek wieku, zbudowane z kamienia polnego i cegły- częściowo zniszczone, zachowane w znacznych fragmentach na granicy średniowiecznej części miasta
- ceglana, bogato zdobiona o typowych cechach barokowych brama Krośnieńska z 1704 roku- jest jedyną zachowaną z czterech istniejących niegdyś bram miejskich.
- najstarszy i najokazalszy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego- łączy w sobie elementy kolejnych epok, w nowej wieży została urządzona pierwsza w mieście biblioteka, w XVIII stuleciu w ołtarz głównym został umieszczony obraz "Zdjęcie Chrystusa z Krzyża" autorstwa Bernarda Rode, a w 1830 roku wieża została podwyższona do wysokości 58 metrów.
- Dom Kultury mieści się w byłym zborze Kawińskim.
- park im. Tadeusza Kościuszki
- użytek ekologiczny
Z miasta kierujemy się na południowy wschód do Kruszyny a następnie przez las gdzie mieści się Rezerwat Radowice aż do drogi prowadzącej do wsi Smolno Wielkie, ale na skrzyżowaniu skręcamy ponownie w las przez który dojedziemy do Okunina. Przejeżdżamy przez Okunin i dojeżdżamy do Klępska.
We wsi Klępsk można zatrzymać się na dłużej, po to aby zobaczyć:
- zespół dawnego kościoła ewangelickiego w którego w skład wchodzi drewniano- murowany kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny- jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Europie Środkowej; kaplica grobowa, dawny cmentarz z aleją lipową oraz murowane ogrodzenie z bramami.
- kapliczka Matki Boskiej z La Salette
- pomniki przyrody
- rzeźby drewniane
Kolejną wsią którą mijamy na szlaku jest Karczyn ale naszym przystankiem jest wieś Buków, w którym znajduje się:
- zespół pałacowy i folwarczny z połowy XIX wieku- w jego skład wchodzi pałac renesansowy pochodzący z 1870 roku ale odnowiony w 1989 roku i obecnie jest to szkoła podstawowa
- park
- 5 budynków folwarcznych gospodarczych
Przed zakończeniem szlaku przejeżdżamy jeszcze przez Łęgowo.
Więcej informacji o atrakcjach woj. lubuskiego można znaleźć na stronie:
- wikipedia.pl
- http://www.wrotalubuskie.eu/