pieszy czarny

Szlak czarny Po Dolinie Dolnej Wisły (odc. Cierpice - Bydgoszcz)

Opis szlaku

Szlak "Doliną Dolnej Wisły" o długości 470km prowadzi z Cierpic poprzez Bydgoszcz Wschodnią, Nowe, Kwidzyn do Zamku Bierzgłowskiego.

Poniżej przedstawiamy opis części tego szlaku od Cierpic do Bydgoszczy Wschodniej. Jazdę rozpoczynamy ze stacji PKP Cierpice. Przecinamy drogę krajową nr 10 w kierunku Wielkiej Nieszawki. Przed ostrym skrętem w prawo, odbijamy w lewo i polną drogą udajemy się w kierunku Dybowa. Po dotarciu do wału przeciwpożarowego, dojeżdżamy do rzeki Zielona Struga. Tu szlak rowerowy łączy się z pieszym szlakiem Zielonej Strugi (czerwony). Następnie asfaltową drogą docieramy do drogi krajowej nr 10 i ponownie ją przecinamy. Jedziemy teraz gruntową drogą przez nieduży las i osiągamy wiadukt nad linią kolejową w Kąkolu. Szlak pieszy umyka w prawo a my podążamy dalej przez piaszczysty teren z rzadka porośnięty karłowatymi sosnami. Znaków wypatrujemy na betonowych słupach. Po wjeździe do lasu szlak nasz ponowie łączy się z pieszym, ale po krótkim czasie szlaki znów się rozdzielają. Docieramy do Leśnictwa Jarki i skręcamy w prawo. Drogą pomiędzy starymi wierzbami docieramy do Zielonej Strugi. Przejeżdżamy przez mostek i zostajemy na dobre wchłonięci przez Puszczę Bydgoską. Leśną drogą docieramy do szosy Dybowo - Rojewo i skręcamy w lewo, na zachód. W okolicach Leśnictwa Jarzębiec skręcamy w prawo na północ w kierunku Przyłubia. Po drodze mijamy Leśnictwo Drodzyna i docieramy do stacji PKP Przyłubie.

Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i gruntową drogą docieramy do krajowej drogi nr 10. Skręcamy w lewo i po krótkim czasie przed wiaduktem w prawo, w drogę wojewódzką nr 394 w kierunku Solca Kujawskiego. Po drodze mijamy gospodarstwo agroturystyczne "Chata Maryny". W gospodarstwie można odpocząć w ciszy i spokoju. Dla dzieci zorganizowany jest plac zabaw oraz boisko do gry w piłkę. Dodatkową atrakcją jest możliwość jazdy konnej. Podążając dalej w kierunku Solca Kujawskiego napotykamy cmentarz menonicko-ewangielicki z XIXw. Cmentarz wyróżnia się z otoczenia poprzez charakterystyczne usytuowanie na lekkim wzniesieniu oraz zgrupowanie typowej szaty roślinnej z krzewami (bez, śnieguliczka) i drzewami (lipa, akacja, dąb). Teren cmentarza porośnięty jest dziką roślinnością, wśród której rozrzucone są resztki nagrobków. Znaczna część zachowanych nagrobków wykonana jest z lastrika. Na nagrobkach znajdują się krzyże i kotwice. Należą do najstarszych symboli ikonografii chrześciańskiej i symbolizują nadzieję na wieczne życie. Intrygującym elementem jest Oko Mądrości Bożej (Opatrzności). W połączeniu z krzyżem symbolizuje ono Trójcę Świętą i Łaskę Bożą. Motywy zachodzącego słońca symbolizują śmierć człowieka, a zarazem jego budzenie się do nowego życia. Obok cmentarza za budynkiem dawnej szkoły a obecnie świetlicy wiejskiej rośnie 400-letni dąb o obwodzie pnia 436cm, jeden z najstarszych w województwie kujawsko-pomorskim (fot. 8).

W cieniu konarów przepięknego dębu można przysiąść i zadumać się nad przeszłością. Po krótkim odpoczynku jadąc dalej docieramy do Solca Kujawskiego, gdzie szlak łączy się z czerwonym szlakiem "Martyrologii Solecczan". Następnie kierujemy się na Bydgoszcz. Po około 3km z lewej strony ujrzymy pomnik upamiętniający martyrologię Polaków w czasie II wojny światowej. Jesteśmy już w Otorowie, gdzie po lewej stronie znajduje się budynek dawnego młyna, a w głębi dawny XVIIIw. holenderski drewniany spichlerz; obecnie - budynek mieszkalny zwany "Czarną Warszawą". Z Otorowa zmierzamy do Bydgoszczy krętą drogą biegnącą starym traktem utworzonym na wale przeciwpowodziowym. Po drodze mijamy cmentarz ewangielicki z XIXw., który posiada usytuowanie i szatę roślinną charakterystyczną dla cmentarzy z tego okresu, opisane już wcześniej. Jadąc dalej drogą, dojeżdżamy do granic Bydgoszczy. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy w okolicach Brdyujścia a następnie linię tramwajową. Pierwszą ulicą w prawo jest ul. Sporna, którą przez most na Brdzie docieramy do ul. Fordońskiej. Przed nią skręcamy w prawo w ul. Przemysłową i pod wiaduktem w lewo. Teraz już tylko przez przejazd kolejowy w prawo i docieramy do stacji kolejowej Bydgoszcz Wschód. W tym miejscu koczy się podróż.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments