rowerowy czerwony

Szlak Greenway Uherce

Czerwony szlak rowerowy ma ponad 13 km i pozwala dotrzeć z miejscowości Uherce Mineralne pod Leskiem do wsi Bóbrka nad Jeziorem Myczkowskim, koło Soliny. Wiedzie przez zalesione pagórki do jednego z najciekawszych turystycznie zakątków polskich Bieszczad, pokonując po drodze różnice wysokości rzędu 150 m.

Uherce Mineralne leżą parę kilometrów na wschód od Leska, w Kotlinie Uherczyńskiej, na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego. Miejscowość ta jest położona wysokości 360 m n.p.m. i przepływa przez nią wpadająca do Sanu rzeczka Olszanka. Można się w niej zatrzymać w gospodarstwie agroturystycznym. Najważniejszym zabytkiem wsi jest późnobarokowy kościół św. Stanisława Biskupa.

Rozpoczynamy wycieczkę koło parkingu w centrum miejscowości i jedziemy najpierw wzdłuż wznoszącego się na jej północnych obrzeżach trawiastego stoku. Po kilkuset metrach czerwony szlak zakręca w prawo i czeka nas dłuższy podjazd pod górkę. Pokonujemy teraz różnicę wysokości około 150 m. Trakt wiedzie wznoszącym się powoli, górskim grzbietem najpierw skrajem lasu. Po wjechaniu na tereny leśne skręcamy znów w prawo, kierując się na południowy wschód. Wyjeżdżamy po pewnym czasie na rozległą, śródleśną polanę. Pedałując następnie znów w cieniu wysokich drzew, zakręcamy stopniowo na południe i dalej na południowy zachód. Na ostatnim odcinku czeka nas szybki zjazd aż do Bóbrki.

Bóbrka to niewielka wieś na wschodnim brzegu malowniczego, retencyjnego Jeziora Myczkowskiego. Wijący się niczym gruby wąż pomiędzy łagodnymi, zalesionymi wzniesieniami akwen powstał po zbudowaniu tamy na Sanie w latach 20-stych XX w. Po wojnie tama została rozbudowana, a w górze rzeki, po drugiej stronie Jeziora Myczkowskiego powstała kolejna zapora w Solinie, spiętrzająca wody ogromnego Jeziora Solińskiego. Wybrzeża obu akwenów stanowią dziś jeden z najciekawszych, choć wciąż chyba jeszcze nie do końca odkrytych w skali kraju zakątków polskich Bieszczad. Rozległe Jezioro Solińskie charakteryzuje się nieregularną linią brzegową, pełną zatoczek, półwyspów i małych wysepek, dzięki czemu idealnie nadaje się do eksploracji żaglówką lub kajakiem. Miejscowości nad brzegami obu jezior, m.in. Solina oraz pobliskie Bóbrka, Zabrodzie, Myczków i Polańczyk oferują turystom wiele pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments