wodny kajakowy

Szlak kajakowy: Brda (Świeszyno - Bydgoszcz)

Początek szlaku: miejscowość Świeszyno

Koniec szlaku: miejscowość Bydgoszcz

Długość szlaku: około 220 km

Przebieg szlaku: Świeszyno - Stara Brda - Nowa Brda - Przechlewo - Konarzyny - Swornegacie - Drzewicz - Męcikał - Rytel - Woziwoda - Gołąbek - Rudzki Most - Świt - Gostycyn Nogawica - Sokole Kuźnica - Koronowo (Samociążek) - Bożenkowo - Bydgoszcz

Rzeka Brda swoje źródło ma w centralnej części Pojezierza Bytowskiego, jej koryto przecina kilka krain geograficznych. Na całym przebiegu rzeka silnie meandruje, a turysta spływający rzeką może podziwiać malowniczą, niemal dziką przyrodę. 

Szlak można podzielić na Brdę Górną, Środkową oraz Dolną.

Pierwszy odcinek liczy około 75 km i kończy się na Jeziorze Charzykowskim. Na początku tego odcinka do Jeziora Szczytno występują liczne przeszkody w postaci przełomów, wąskich bystrzy, a także zwalonych drzew. Na dalszym odcinku do Jeziora Charzykowskiego rzeka płynie spokojnym nurtem. 

W środkowym biegu Brda przepływa przez Zaborski Park Krajobrazowy, Jezioro Długie, Karsińskie, Witoczno. Od tego miejsca nurt jest majestatyczny, przepływa przez jeziora Małołąckie, Łąckie oraz Dybrzyk oraz Kosobudno. W Mylofie znajduje się elektrownia wodna, za pomocą wózka przenosi się kajaki za zaporę. Od tego miejsca następuje ożywienie nurtu. Od miejscowości Rytel koryto jest wąskie, z licznymi zawijasami, a brzegi porasta bór sosnowy. W miejscowości Woziwodzie rozpoczyna się rezerwat przyrody Dolina Rzeki Brdy, nurt jest tutaj żwawy, a na spływających rzeką czyhają przeszkody w postaci wielu powalonych drzew. W okolicach miejscowości Świcie następnuje znaczny spadek poziomu wody, brzegi robią się strome, występują liczne bystrza z głazami. Rzeka nabiera górskiego charakteru, ten odcinek rzeki uznawany jest za najtrudniejszy na całym szlaku. Nurt uspokaja się w miejscowości Piła Młyn i leniwie płynie do stanicy wodnej w Gostycynie-Nogawicy gdzie kończy się środkowy bieg rzeki.

Dolna Brda płynie początkowo Zalewem Koronowskim, w Samociążku konieczna jest kolejna przenoska. Odcinek kończy się Janowie obok Bydgoszczy. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments