wodny kajakowy

Szlak kajakowy Dobrzyca

Rzeka Dobrzyca jest prawym dopływem Piławy. Całkowita jej długość wynosi 64,3 km, a powierzchnia zlewni 925 km 2. Wypływa niedaleko wsi Łysinin, 8 km na wschód od Czaplinka i płynie w kierunku południowo-wschodnim. Po minięciu wsi Motarzewo przepływa przez Jezioro Machliny Wielkie i dalej mija miejscowości: Nowa Wieś, Dobrzyca i Golce. W okolicach Wałcza zasilana jest dopływami: Kłębowianką i Piławką. W miejscowości Ostrowiec przechodzi pod drogą krajową nr 22 i płynie w kierunku południowo-wschodnim. Do Piławy wpada na północ od Piły.

Szlak kajakowy Dobrzycy (długość 60 km) jest niezwykle malowniczy. W zdecydowanej długości  biegnie przez dziewicze leśne tereny Pojezierza Wałeckiego.  Możemy na nim spotkać bobry, jelenie, sarny i inne dzikie zwierzęta.

Szlak ten nie jest często odwiedzany przez kajakarzy. Poleca się go tym, którzy mieli już wcześniej kontakt z kajakami. Zasadnicza trudność polega na pokonywaniu zalegających w wodzie pni drzew (szczególnie w środkowym biegu), które należy zręcznie i ostrożnie omijać. Na szlaku występuje też kilka jazów (w Iłowcu, Ostrowcu i Czapli). Obejścia nie są jednak skomplikowane i nie przekraczają 30 m.

Pokonywanie szlaku rozpocząć można niedaleko niewielkiej miejscowości Machliny (przy drodze 163) na bezzatokowym Jeziorze Machliny Duże - orientacja na jeziorze nie jest skomplikowana. Rzeka opuszcza jezioro i niezbyt szeroką strugą wędruje wśród lasów. Ze względu na spotykane tu liczne bobrze tamy i mielizny, odcinek do Nowej Wsi pokonuje się nawet kilka godzin. Z czasem rzeka przyspiesza , staje się głębsza i wkracza w jeszcze bardziej dziewicze tereny. Nierzadko można spotkać tu dzikie zwierzęta. Z lewej strony wpada do Dobrzycy niewielka struga z jeziora Busino. Po niecałym kilometrze, niedaleko wsi Iłowiec małe spiętrzenie wody - pozostałość po starym młynie. Z prawej strony wpływa do Dobrzycy rzeczka Świerczyniec. Od drugiego mostu, aż do wysepki porośniętej świerkami, występują liczne, porośnięte glonami kamienie. Przy brzegach często można zaobserwować zwierzęta, a w niezwykle czystej na tym odcinku wodzie dostrzec można pstrągi i inne ryby. Za wyspą, rzeka przepływa przez majątek Dobrzyca. Za nim rzeka płynie wartko, często rozwidlając się na wiele odnóg – należy płynąć najwyraźniejszym. We wsi Golce należy przenieść kajaki obok zabytkowego młyna wodnego. W Golcach wato zobaczyć kościół z XVII wieku oraz oddalone o ok. 6 km Zdbice – miejsce przełamania „wału pomorskiego”. Znajdują się tu okopy, fragmenty bunkrów i skansen bojowy WP.

Za Golcami rozpoczyna się jeden z piękniejszych odcinków Dobrzycy. Na brzegach zaobserwować można ciekawe drzewostany: grabowe i bukowe, często zniszczone przez bobry. Omijanie powalonych drzew przy silnym nurcie dostarczyć może niezapomnianych wrażeń. 
W Rudnicy czeka kajakarzy atrakcja: park linowy – jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Część jego tras biegnie nad samą rzeką!

Za Rudnicą  rzeka staje się głebsza – przyjmuje wody Kłębowianki. Zaraz za nią, na lewym brzegu można dostrzec martwe dęby – niegdyś pomniki przyrody. 

Blisko Ostrowca, z prawej strony do Dobrzycy wpada Piławka, będąca częścią szlaku wodnego zwanego Pętlą Wałecką.  Nieco dalej, z lewej strony – ujście rzeki Zdbicy, niosącej wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno, fragmenty starego mostu i ujście z Jeziora Łubianka. We wsi Ostrowiec, pod mostem występuje niegroźny próg. Niewprawionym w pokonywaniu małych „wodospadów” radzi się przenieść kajak z lewej strony. Odtąd szeroka rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Po jakimś czasie nurt zwalnia – pojawia się elektrownia wodna (kiedyś młyn) w Czapli. Należy pokonać ją prawym brzegiem.

Za elektrownią – kolejny ładny i dziki odcinek rzeki. Wymaga pewnych kajakowych umiejętności ze względu na występujące w korycie powalone drzewa. Tuż przed Tarnowem nurt nieco zwalnia, a krajobraz staje się bardziej łąkowy. W Tarnowie czeka kajakarzy długa  (ok. 200 m) przenoska. Znajdują się tutaj dwie pstrągarnie, w których można kupić świeże bądź wędzone ryby. 
Rozpoczyna się ostatni odcinek spływu. Rzeka meandruje wśród lasów, poniżej wsi Dobrzyca łączy się z Piławą. Nieco dalej wyłania się ciekawy, efektowny obiekt – most kolejowy na linii Poznań-Kołobrzeg. Należy zachować ostrożność - w korycie rzeki występują liczne głazy.Piławą dociera się do biwaku, położonym za mostem na drodze Krępsko – Stara Łubianka. Na nim właśnie kajakarze najczęściej kończą przygodę ze szlakiem Dobrzycy.

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments