wodny kajakowy

Szlak kajakowy Łobożonki

Rzeka Łobżonka jest prawym Noteci. Jej źródło znajduje się na Pojezierzu Krajeńskim, nieopodal Witkowa, 10 km od Kamienia Krajeńskiego. W jej górnym biegu przecina duże kompleksy leśne (Bory Kujańskie), a w dolnym - rzeka płynie przez równinne tereny i wpada do Noteci niedaleko wsi Osiek nad Notecią. Łobżonkę zasilają ją trzy większe dopływy, z krórych dostępne dla kajaka są Lubcza i Orla. Ze względu na obecność kilku elektrowni na szlaku, Łobżonkę cechują znaczne wahania stanu wody.

Szlak kajakowy Łobżonki nie cieszy się popularnością, m.in. ze względu na słabo rozwiniętą bazę turystyczną, czy uciążliwe pokonywanie brzegiem elektrowni. Trudności wynagradzają urokliwe krajobrazy i zmienny charakter rzeki. Przeprawa Łobżonką z pewnością zaspokoi potrzeby tych, którzy wolą wybierać na swoje kajakowe eskapady mniej monotonne trasy.

Spływ Łobżonką można zacząć od mostu na trasie Wersk – Jazdrowo (58 km). W górnym biegu Łobzonka ma niewielką głębokość i wartko meandruje przez kompleksy leśne, tzw. Bory Kujańskie. Za kolejnym mostkiem leśny krajobraz zmienia się w łąkowy. Za chwilę Łobżonka zasilana jest niewielkim dopływem i minąwszy trzeci most skręca wyraźnie na południe. Znów wkracza w leśne obszary, a brzegi stają się wysokie i strome. Kolejnym charakterystycznym punktem jest most kolejowy (50 km). Rzeka za nim staje się zmienna: raz rozlewa się szeroko, by za chwilę zwęzić się i przyspieszyć. Niewątpliwie jest to jeden z ładniejszych odcinków rzeki. Po kilku kilometrach, na prawym brzegu pojawia się niewielka miejscowość Rudna (43 km). Potem rzeka przecina sosnowy las – powalone w korycie rzeki drzewa mogą być pewnym utrudnieniem, ale poradzić powinni z nimi sobie nawet mało doświadczeni kajakarze. Coraz słabszy prąd zwiastuje bliskość młyna z elektrownią w Witrogoszczu (39 km).  Przenoska nie jest zbyt długa i uciążliwa. Miłośnicy mocniejszych wrażeń spłyną kaskadą do głównego koryta, mniej doświadczeni zwodują kajak poniżej. Za młynem Łobżonka płynie szerszym korytem, nie braknie tu sitowia, które gęsto miejscami porasta rzekę. Tuż przed miasteczkiem Łobżenica (33 km) tworzy się malownicze jezioro zalewowe. Przeszkodą do pokonania jest jaz – kajaki należy wynieść na ląd po lewej stronie, a zwodować je 500 m dalej, gdzie brzegi są niskie i łatwo dostępne. 

Poniżej miasta rzeka traci na czystości i malowniczości. Rzeka nieco zwęża się i przecina nieco monotonne polno-łąkowe tereny. Na szczęście za ujściem Lubczy (lewy dopływ) krajobraz się zmienia – Łobżonka rozlewa się, zwalnia, stoki porasta ciekawa roślinność, a z wody wystają palki wodne. Obecność kładki oznacza bliskość gospodarstwa Kościerzyn Wielki (26 km). Chcący kontynuować spływ, muszą przenieść kajaki za zabudowania (ok.600-700 m). Poniżej Kościerzyna, Łobżonka zaczyna kreślić ostre zakola. Na tym odcinku mogą zdarzyć się mielizny i bystrza. Po jakimś czasie rzeka wpada w leśny tunel, rozwidla się – należy płynąć prawą odnogą. Tu rzeka tworzy cztery duże bystrza – z pewnością spodobają się miłośnikom „białej wody”. Na wysokości młynu w Klewkach (18 km) można zakończyć spływ, lub płynąć prostym odcinkiem aż do Noteci.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments