wodny kajakowy

Szlak kajakowy Rurzycy im. Jana Pawła II.

Rurzyca, prawy dopływ Gwdy, jest czystą, niewielką rzeczką przepływającą przez  rynnowe jeziora województwa  wielkopolskiego i zachodniopomorskiego: Krąpsko Małe, Krąpsko Długie, Trzebieszki, Krąpsko Górne, Krąpsko Średnie i Krąpsko Dolne (Dębno). Rurzycę przemierzył kajakiem w 1978 roku ksiądz kardynał Karol Wojtyła. Wydarzenie to  upamiętnia pomnik nad jeziorem Krąpsko Średnie, a w roku 1993 szlakowi Rurzycy nadano imię Jana Pawła II.

Szlak kajakowy Rurzycy to prawdziwy skarb wśród polskich szlaków wodnych, ze względu na niezwykle czyste jeziora, strome zbocza porośnięte lasami, dzikie otoczenie, zróżnicowany charakter biegu. Dogodnym miejscem w górnym odcinku rzeki do rozpoczęcia spływu jest miejscowość Trzebieszki (20,2 km), leżące przy trasie Wałcz-Jastrowie. Większość kajakarzy płynie stamtąd w dół rzeki. Warto jednak popłynąć 1,5  km pod prąd, by zwiedzić jeziora jej górnej, prawie nieuczęszczanej części. Po przekroczeniu niecałego kilometra wyłania się jezioro Krąpsko Długie (20,7 km), na północno-zachodnim jego krańcu widoczna jest wąska sruga, którą można dotrzeć w górę do zarastającego jeziora Krapsko Małe(24,2 km). Na jego krańcu wyznaczony został rezerwat „Diabli Skok”, chroniący starodrzew bukowy i mieszany porastający strome zbocza, porosty i mchy – tam też biją źródła rzeki.
Po eksploracji górnego odcinka Rurzycy, należy wrócić do Trzebieszek. Po pokonaniu wąskiej strugi, wpływa się na wąskie jezioro Trzebieszki, którego zbocza porasta sosnowy las. Przy wypływie z jeziora, na lewym brzegu mija się niewielką osadę, Piaskinię (18,0 km). Po minięciu mostku wpływa się na największy na szlaku akwen – jezioro Krąpsko Górne, uważane za najładniejsze na trasie Rurzycy. Po 3 km rzeka opuszcza je i po chwili wpada do następnego  Krąpska Średniego (14,6 km). Bardzo wysokie brzegi są mało dostępne. Na lewym, na polanie umieszczono pomnik upamiętniający przemierzającego ten szlak Karola Wojtyły, natomiast na prawym brzegu znajduje się pole biwakowe i stanica Wrzosy. By wypłynąć z jeziora należy kierować się nieco na wschód. Po opuszczeniu jeziora, na 11. km natrafiamy na most z zastawką, która zmusza do przeniesienia kajaków brzegiem. Dalej rzeka rozszerza się, płynie leniwie aż do ostatniego na szlaku jeziora Dębno. Rurzyca opuszcza akwen po kilometrze i zaczyna wić się wśród pięknych lasów (na prawym brzegu - Rezerwat „Smolary”, chroniący rzadkie gatunki mszaków). Po opuszczeniu jeziora Rurzyca płynie przez malownicze tereny szeroka strugą. Po minięciu drugiego mostu (5,0 km) zwęża się nieco i mobilizuje wodę do szybkiego ruchu.. Tak zmierza do finału – Krępska.  Tu można zakończyć spływ Rurzycą,albo też odpocząć i kontynuowac wodną przygodę szlakiem Gwdy.

Informacje o szlaku:
„Rzeki Pojezierza Drawskiego. Przewodnik kajakowy” , Zbigniew Galiński, wyd. Pascal.


Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments