konny

Szlak konny województwa lubuskiego - północny (Kostrzyn nad Odrą - Nowe Polichno)

Początek szlaku: miejscowość Kostrzyn nad Odrą

Koniec szlaku: miejscowość Nowe Polichno

Szlak jest częścią polsko - niemieckiego szlaku konnego, który rozpoczyna się w Parku Przyrody "Märkishe Schweiz". Polska część szlaku rozpoczyna się w Kostrzynie, prowadzi przez miejscowości Dąbroszyn, Witnica, Marwice, Lipy, a kończy w Nowym Polichnie. Jest to najdłuższy szlak w województwie lubuskim.

W miejscowości początkowej ciekawym miejscem jest stare miasto nazywane "Kostrzyńskimi Pompejami", które są pozostałościami po XVI-wiecznej twierdzy. Dalej szlak biegnie w kierunku miejscowości Dąbroszyn, po której opuszczeniu przejeżdża się przez część Parku Krajobrazowego "Ujście Warty".  Na tym terenie na uwagę oprócz krajobrazu zasługuje również gniazdowanie dziesiątek par bociana białego. Kolejną miejscowością jest Witnica, po drodze mija się Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Jezioro Wielkie". W Witnicy warto zobaczyć neogotycki kościół.

Kolejnym etapem szlaku jest droga do Marwic, na tej trasie mija się Nowiny Wielkie, w których znajduje się Park Dinozaurów, można jechać dalej do Świerkocina, w którym znajduje się ZOO Safari. Kolejną częścią jest trasa przez Puszczę Gorzowską prowadząca w kierunku wsi Lipy. Kolejne miejscowości to Santoczno oraz Kłodawa, gdzie można oglądać siedzibę Nadleśnictwa Kłodawa, która jest dworem o konstrukcji szachulcowej. Szlak kończy się na terenie Puszczy Noteckiej, w miejscowości Nowe Polichno.

Na szlaku wyznaczono miejsca na odpoczynek oraz popas koni:

  • Kamień Wielki
  • Białcz
  • Motylewo
  • Marzęcin
  • jezioro Nierzym
  • Nowe Polichno
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments