rowerowy żółty

Szlak łącznikowy Witkowo - Skorzęcin

Wycieczka 7-kilometrowym szlakiem łącznikowym z Witkowa do Skorzęcina nad jeziorem Niedzięgiel pozwala odwiedzić wiele ciekawych zabytków i terenów rekreacyjnych. Wielką atrakcją traktu jest też kursująca w tej części powiatu gnieźnieńskiego kolejka wąskotorowa.

Witkowo to małe, zaledwie 7-tysięczne miasteczko o dość zwartej zabudowie. Posiada prawa miejskie od XVII w. Jego najciekawszymi zabytkami są XIX-wieczne kamieniczki przy Starym Rynku, pochodzący z tego samego okresu, klasycystyczny kościół św. Mikołaja i wystawne gmaszysko Banku Ludowego z 1913 r. Na uwagę zasługuje też neogotycki budynek szkoły zawodowej i wielki, XIX-wieczny młyn, który doskonale by się nadawał na przemianę w coraz popularniejsze lofty. Nie lada gratką dla turystów jest też kursująca przez Witkowo w sezonie letnim Gnieźnieńska Kolejka Wąskotorowa, którą można się wybrać na wycieczkę z Gniezna do Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Żółty szlak łącznikowy rozpoczyna się przy Parku Kościuszki w Witkowie. Prowadzi najpierw przez Stary Rynek, a następnie ulicami Warszawską, Powidzką i Modrzewiową. Po minięciu ostatnich zabudowań miejscowości wyjeżdżamy na północny wschód, ulicą Leśną. Wokół roztaczają się pola uprawne. Po chwili droga asfaltowa przetnie też niewielki lasek, za którym po prawej stronie miniemy stary folwark. Szlak wiedzie dalej poprzez rozległe pola uprawne i taki krajobraz nie zmieni się aż do oddalonego o parę kilometrów Skorzęcina.

Skorzęcin to popularna miejscowość wypoczynkowa, dysponująca wieloma hotelami, domami wczasowymi i restauracjami. Można w nim znaleźć także domki letniskowe, boiska, korty tenisowe oraz plażę i molo nad brzegiem jeziora Niedzięgiel. Jest to dość rozległy akwen o nieregularnej linii brzegowej. Latem w to miejsce chętnie przybywają wędkarze i pasjonaci żaglówek. Istnieje możliwość przepłynięcia się po Niedzięgielu także stateczkiem wycieczkowym. Wokół akwenu przebiega 25-kilometrowa trasa rowerowa. Szlak łącznikowy Witkowo – Skorzęcin spotyka się też w Skorzęcinie z oznakowanym na niebiesko szlakiem rowerowym „Urokliwe Dolinki”.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments