pieszy niebieski

Szlak niebieski Przełęcz Lewińska - zamek Homole

Szlak ten według mapy rozpoczyna się na przełęczy Lewińskiej, jako odgałęzienie od Głównego Szlaku Sudeckiego - dysponuję jednak jego zapisem dopiero od Lewina Kłodzkiego.

Wychodzimy od placu Kościuszki, mijamy zrujnowany budynek ratusza i udajemy się w kierunku odrestaurowanego kościoła św. Michała Archanioła. Za kościołem idziemy kawałek asfaltem, by po chwili skręcić w polną drogę. Szlak pieszy biegnie tutaj razem z czerwonym szlakiem rowerowym. Przechodzi na przemian przez łąki, pola i las, obok licznych przydrożnych kapliczek i krzyży. Przy ładnej pogodzie dodatkową atrakcją są wspaniałe widoki.

Po drodze natkniemy się na groźnie wyglądające tablice "zakaz wstępu", jednak nie dotyczą one szlaku, tylko biegnącej w bok polnej drogi. Niedaleko od tego miejsca powinniśmy już zauważyć cel wędrówki, czyli spiczaste wzgórze Gomoła porośnięte lasem liściastym.

Wkrótce dochodzimy do drogi krajowej nr 8 i tu uwaga - projektant szlaku nakazuje, by przejść ok. 200 m wzdłuż niej! Jest to nadzwyczaj niefortunne rozwiązanie, ponieważ znajdujemy się poza terenem zabudowanym, stan nawierzchni jest dobry, a jakiegokolwiek chodnika czy nawet szerokiego pobocza brak... po przejściu tego odcinka należy przeskoczyć barierkę (!) i wejść ścieżką w las. Jeszcze tylko krótki odcinek ostrego podejścia i ujrzymy ruiny dawnej warowni, oraz równie zrujnowaną drewnianą wiatę. 

Ze szczytu można zejść do przysiółka Zielone, gdzie przebiega Główny Szlak Sudecki. Udając się nim na zachód dotrzemy z powrotem na przełęcz Lewińską, natomiast idąc w kierunku wschodnim - do Dusznik-Zdroju.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments