pieszy niebieski

Szlak Nowa Biała - Kacwin

Niebieski szlak z Nowej Białej do Kacwina to propozycja na całodniową wycieczkę, podczas której można do woli cieszyć się niezwykłym pięknem krajobrazu i urokiem góralskich wiosek Podhala. Trakt ma 30 km. Nie licząc czasu na przerwy i podziwianie zabytków, przebycie go zabiera średnio 7 godzin.

Nowa Biała to stara, góralska wieś koło Nowego Targu. Leży na wysokości 600 m n.p.m. i jest jedyną miejscowością historycznego Spisza, która leży na lewym brzegu rzeki Białki. Zachował się w niej oryginalny układ urbanistyczny sprzed siedmiu stuleci, w którym większość posesji ciągnie się wzdłuż dwóch głównych, równoległych ulic. Można przy nich zobaczyć dziś zarówno starsze domostwa, jak i wiele nowszych, „podhalańskich”, piętrowych ze spadzistymi dachami. Najcenniejszym zabytkiem we wsi jest barokowy kościół św. Katarzyny z wysoką wieżą, powstały w pierwszej połowie XVIII w.

Niebieski szlak wyrusza z Nowej Białej na południe, do malowniczego przełomu Białki, w którym wyznaczono rezerwat przyrody. Koryto i brzegi rzeki są usypane z jasnych kamieni. Można przy nich też napotkać monumentalne skały, wznoszące się w górę na wysokość do kilkunastu metrów. Wysokie drzewa iglaste, oddzielające przełom Białki od falujących pastwisk i pól uprawnych Kotliny Nowotarskiej nadają temu miejscu niezwykłego uroku i kameralności.

Po drodze mijamy wzniesienie Obłazowa (670 m n.p.m.), pod którą kryje się niezwykła jaskinia o długości 9 m. W zamierzchłej przeszłości znaleźli w niej schronienie ludzie pierwotni. Archeolodzy odkryli w niej wiele przedmiotów ich codziennego użytku, m.in. najstarszy na świecie, udokumentowany bumerang sprzed 30 tysięcy lat. Warto w tym miejscu wygospodarować jeszcze chwilę, aby wspiąć się na wierzchołek Obłazowej, z którego rozciąga się wspaniały widok na Tatry, Gorce i Pieniny.

Szlak doprowadza nas w końcu do mostu na prawy brzeg Białki. Kierując się dalej na wschód, docieramy do pięknie usytuowanej, spiskiej wsi Trybsz, w której warto zwiedzić bezcenny, drewniany kościółek św. Elżbiety Węgierskiej z końca XVI w. W jego bliskim sąsiedztwie wznosi się też nowszy, murowany kościół parafialny z początku XX w. Następnie niebieski szlak prowadzi nas na południe, aż na Pawlikowski Wierch (zwany też Pawlików Wierch). Jest to całkowicie zalesione wzniesienie o wysokości 1016 m n.p.m.

Schodzimy dalej do wsi Łapszanka (Łapsze Niżne). Leży ona na górskich stokach, na wysokości ponad 750 m n.p.m. Teren wsi jest odsłonięty, dzięki czemu możemy tutaj znów podziwiać piękną panoramę Tatr. W Łapszance warto zwrócić uwagę na zabytkowy kościółek i kapliczkę. Niebieski szlak prowadzi nas stamtąd na Pieskowy Wierch 980 m n.p.m., z którego później schodzimy do miejscowości Kacwin, leżącej w dolinie potoku Kacwinka. Najcenniejszym zabytkiem Kacwina jest gotycki kościół Wszystkich Świętych z XV w., który w kolejnych stuleciach został przyozdobiony baniastymi wieżami. W miejscowości tej warto również zwrócić uwagę na zabytkowy młyn i spichrze. Atrakcją innego rodzaju są tu wodospady na Kacwince. Zimą w Kacwinie działa wyciąg narciarski.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments