pieszy niebieski

Szlak Nowy Targ - Bukowina Obidowska

Ponad 9-kilometrowym szlakiem niebieskim można dojść z północnej części Nowego Targu na Bukowinę Obidowską w Gorcach. Po drodze trakt dociera na Łapsową Polanę, która jest świetnym punktem widokowym do obserwacji Tatr, a przy tym stanowiskiem występowania wielu cennych gatunków roślin. Przebycie szlaku zajmuje średnio nieco ponad 2 godziny.

Przebieg:

Szlak ma swój początek na północnym brzegu Czarnego Dunajca, przy rondzie u zbiegu ulic św. Anny i Kowaniec. Idziemy najpierw pierwszą z nich na zachód. Potem skręcamy w prawo, w ulicę Zacisze. Przechodzimy obok cmentarza i szpitala, a następnie wychodzimy na falujące pola uprawne i łąki na północnych obrzeżach miasta. Niebieski szlak mija po pewnym czasie Nowe Osiedle, które jest góralską osadą należącą administracyjnie do Nowego Targu. Za jego ostatnimi zabudowaniami skręcamy w prawo i po niedługim czasie znajdujemy się na leśnej ścieżce.

Wspinamy się na zbocza Gorców. Szlak doprowadza nas w końcu na Łapsową Polanę, która jest świetnym tarasem widokowym do obserwacji wnoszących się na południu, monumentalnych szczytów Tatr. Miejsce to jest odwiedzane przez przyrodników także ze względu na rosnące w nim, niezwykle rzadkie zbiorowiska roślin. Niebieski trakt pieszy wychodzi z Łapsowej Polany dalej na północ, aby po pewnym czasie połączyć się z oznakowanym na czarno szlakiem turystycznym. Na ostatnim odcinku naszej wędrówki skręcamy na północny wschód, idąc dalej aż na zalesiony szczyt wnoszącej się na wysokość 1039 m n.p.m. Bukowiny Obidowskiej.

Dodatkowe informacje:

Nowy Targ to główne miasto Kotliny Nowotarskiej i całego historycznego Podhala. Zbiegają się tu rzeki Biały i Czarny Dunajec, dające początek głównemu nurtowi Dunajca. Do miasta dojeżdża się popularną Zakopianką. Dysponuje ono dobrą ofertą turystyczną i jest świetną bazą wypadową zarówno w Tatry, jak i w Gorce. W Nowym Targu warto zwrócić uwagę na umiejscowiony na terenie cmentarza, drewniany kościółek św. Anny z XV w. Innymi ciekawymi obiektami są barokowa świątynia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a także nowotarski ratusz i zabytkowe kamienice przy rynku.

Pod Bukowiną Obiudowską znajduje się ważny węzeł szlaków turystycznych w Gorcach. Poza naszym niebieskim traktem, przebiega tędy czarny szlak turystyczny z Kilkuszowej na Bukowinę Miejską oraz szlak zielonym, którym możemy dotrzeć przez Obidową do Kowańca oraz przez Stare Wierchy, Obidowiec i Tobołów do przysiółka Koninki w Porębie Wielkiej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments