pieszy zielony

Szlak Nowy Targ - Turbacz

8-kilometrowym szlakiem zielonym można wybrać się na wycieczkę z Nowego Targu do granic Gorczańskiego Parku Narodowego. Podejście na Turbacz (1310 m n.p.m.), który jest najwyższym szczytem Gorców, zabiera średnio 2,5 godziny. Szlak nie jest szczególnie trudny. Nie brakuje na nim dobrych punktów widokowych, a także starych bacówek i innych, góralskich zabytków.

Przebieg:

Zielony szlak rozpoczyna się w Nowym Targu, przy przystanku autobusowym Kowaniec. Znajdujemy się na wysokości około 600 m n.p.m. Wyruszamy na północno-wschodnie obrzeża miasta, gdzie znajduje się ośrodek narciarski na Długiej Polanie. W sezonie zimowym działają w tym miejscu dwa wyciągi orczykowe. Zaczynamy wspinaczkę na zbocza Gorców, z których roztacza się wspaniały widok na szczyty Tatr, miejscowości Spisza oraz Jezioro Corsztyńskie.

Szlak doprowadza nas na Polanę Brożek, gdzie znajdujemy ciekawy ołtarz poświęcony św. Maksymilianowi Kolbe. Następnie musimy się wspiąć na Bukowinę Waksmundzką (1105 m n.p.m.). Jest to mało wybitny szczyt, wnoszący się na południe od Turbacza. Znajdujemy na nim rozległe polany, na których w ostatnim czasie jak grzyby po deszczu powstają nowe domki letniskowe. Ze wschodnich stoków Bukowiny Waksmundzkiej spływa potok Spalony, który opada aż do doliny Łopuszanki.

Ostatni odcinek szlaku prowadzi przez Polanę Wisielakówka na Turbacz. Jest to najwyższy szczyt w Gorcach, wspinający się na 1310 m n.p.m. Turbacz wznosi się w samym centrum tego pasma, jednak jego wierzchołek znajduje się tuż poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego.

Dodatkowe informacje:

Nowy Targ to główne miasto Kotliny Nowotarskiej i całego historycznego Podhala. Zbiegają się tu rzeki Biały i Czarny Dunajec, dając początek głównemu nurtowi Dunajca. Do miasta dojeżdża się popularną Zakopianką. Dysponuje ono dobrą ofertą turystyczną i jest dobrą bazą wypadową zarówno w Tatry, jak i w Gorce. W Nowym Targu warto zwrócić uwagę na umiejscowiony na terenie cmentarza, drewniany kościółek św. Anny z XV w. Innymi ciekawymi obiektami są barokowa świątynia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a także nowotarski ratusz i zabytkowe kamienice przy rynku.

Ołtarz poświęcony św. Maksymilianowi Kolbe na Polanie Brożek został wykonany w latach 80-tych XX. Zaskakująca konstrukcja składa się z trzech drzew, wkopanych w ziemię do góry korzeniami. Wysokie pnie są ze sobą splecione drutami kolczastymi.

Na Polanie Wisielakówka stoi kaplica Jana Pawła II, przy której co roku, w drugą niedzielę sierpnia obchodzone jest Święto Gór. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkających w okolicy górali, jak i turystów.

Turbacz jest ważnym węzłem szlaków turystycznych w Gorcach, a pod jego szczytem działa duże schronisko PTTK. Tuż obok tego budynku można odwiedzić Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments