pieszy żółty

Szlak Nowy Targ - Turbacz

Szlak żółty ma 8 km i prowadzi z Nowego Targu na Turbacz (1310 m n.p.m.), który jest najwyższym szczytem Gorców. Podejście zajmuje średnio 3 godziny, podczas których można podziwiać urokliwe, góralskie kapliczki i piękne, górskie panoramy. Trakt wiedzie przez Polanę Dziubasówkę i szczyt Hrube, a od Polany Wisielakówka zbiega się ze zielonym szlakiem z Nowego Targu, prowadzącym dalej aż do Schroniska PTTK na Turbaczu.

Przebieg:

Szlak rozpoczyna się w Nowym Targu, przy przystanku autobusowym Kowaniec. Znajdujemy się na wysokości około 600 m n.p.m. i wyruszamy na wschodnie obrzeża miasta, gdzie rozpoczniemy wspinaczkę na zbocza Gorców. Czeka nas najpierw dość strome podejście przez osiedle Oleksówki na Polanę Dziubasówki, leżącą na wysokości 916 m n.p.m. Znajdujemy na niej świetny punkt do obserwacji odległych szczytów górskich. Znakiem rozpoznawczym polany jest biała figura Matki Bożej, schroniona przed deszczem w nowoczesnej, szklanej kapsule.

Kolejnym przystankiem naszego traktu jest ponad tysiącmetrowy szczyt Hrube, z którego przechodzimy na Polanę Wisielakówka. Również tu znajdujemy dogodny punkt widokowy do obserwacji odległego pasma Tatr i malowniczej Kotliny Nowotarskiej. Na Polanie Wisielakówka żółty szlak zbiega się z traktem zielonym, dochodzącym tu również z Nowego Targu, ale wchodzącym się po drodze na Bukowinę Waksmundzką (1105 m n.p.m.).

Na ostatnim odcinku wędrówki zaczynamy wspinać się na Turbacz. Jest to najwyższy szczyt w Gorcach, wspinający się na 1310 m n.p.m. Turbacz wznosi się w samym centrum tego pasma, a jego wierzchołek znajduje się tuż przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Pod jego szczytem odnajdujemy schronisko PTTK.

Dodatkowe informacje:

Nowy Targ to główne miasto Kotliny Nowotarskiej i całego historycznego Podhala. Zbiegają się tu rzeki Biały i Czarny Dunajec, dając początek głównemu nurtowi Dunajca. Do miasta dojeżdża się popularną Zakopianką. Dysponuje ono dobrą ofertą turystyczną i stanowi świetną bazę wypadową zarówno na szlaki w Tatrach, jak i w Gorcach. W Nowym Targu warto zwrócić uwagę na umiejscowiony na terenie cmentarza, drewniany kościółek św. Anny z XV w. Innymi ciekawymi obiektami są barokowa świątynia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a także nowotarski ratusz i zabytkowe kamienice przy rynku.

Na Polanie Wisielakówka stoi kaplica Jana Pawła II, przy której co roku, w drugą niedzielę sierpnia obchodzone jest Święto Gór. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkających w okolicy górali, jak i turystów.

Przy schronisku na Turbaczu działa Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK. Najwyższe wzgórze w Gorcach jest ważnym węzłem okolicznych szlaków turystycznych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments