pieszy czerwony

Szlak okolic Łodzi - Grotniki - Aleksandrów Łódzki

Jest to fragment trasy 1.9 szlaku okolic Łodzi bez odcinka od wsi Lućmierz do Grotnik.

"Trasa 1.9. Aleksandrów Łódzki - Lućmierz

Przebieg trasy:

Aleksandrów Łódzki - ul. 1 Maja - Ruda Dolna - Ruda - Bugaj - las Chrośno - Kobiatka - leśn. Chrośno - las Grotniki - Grotniki (PKP) - las Lućmierz - Lućmierz (tramwaj 46)

Znaczna część trasy wiedzie przez tereny zalesione, o zróżnicowanym drzewostanie. Najciekawsze fragmenty lasu znajdują się wokół Grotnik.

Aleksandrów Łódzki - miasto przemysłowe, w którym zachował się dawny - XIX wieczny układ przestrzenny. Warto zobaczyć: klasycy styczny ratusz z 1824 r., kościół parafialny z 1818 r., kościół ewangelicki z 1828 r. Pozostałością po wielonarodowościowym charakterze tego miasta jest również dawny dwór cadyka i cmentarz żydowski.

Grotniki - miejscowość letniskowa, nad rzeką Lindą. Korzystne warunki zdrowotne - suchy, sosnowy las, na wydmowych pagórkach), a także rekreacyjne szlaki turystyczne, kąpielisko, boiska, liczne obiekty wypoczynkowe) sprawiły, że od okresu międzywojennego, kiedy to osada powstała do dziś - są "zielonymi płucami" dla mieszkańców Łodzi.

Lućmierz - wieś znana od XIV wieku. We wsi zabytkowa karczma z XIX w. oraz pomnik martyrologii"

opis ze strony PTTK

Do trasy dostać się można tramwajem 46 do Lućmierza, pociągiem do Grotnik lub autobusem 78 do Aleksandrowa. Szlak jest dostępny dla rowerzystów i miejscami pokrywa się z niebieskim szlakiem rowerowym, ale niekiedy przejazd jest nieco trudniejszy.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments