pieszy czarny

Szlak pieszy im. Papieża Jana Pawła II

Trasa: Koszalin (Góra Chełmska - Krzyżanka) - Maszkowo (PKS) - Węgorzewo Koszalińskie (PKS) - Szczeglino (PKS) - Kościernica (PKS) - Nacław (PKS) - [Aleja Bukowa] - Jacinki (PKS) - Polanów (Święta Góra)

Trasa szlaku powstała w oparciu o średniowieczny trakt łączący dwa miasta - Koszalin i Polanów oraz położone obok nich dwie Święte Góry - Chełmską koło Koszalina i Świętą koło Polanowa. Obie, ukształtowane przez lodowiec pomorskie góry były w przeszłości miejscem sprawowania kultu religijnego oraz ważnymi punktami orientacyjnymi dla żeglarzy i wędrowców. Krzyżanka - jeden ze szczytów Góry Chełmskiej (137 m n.p.m.) jest najwyższym nadmorskim wzniesieniem w pasie południowego Pobrzeża Bałtyku.
Szlak wiedzie leśnymi i polnymi drogami oraz nasypem pozostałym po kolei wąskotorowej (od Kościernicy). Łączy 8 założonych w średniowieczu wsi, z których 4 znajdują się obecnie w granicach gminy Sianów (Maszkowo, Węgorzewo, Szczeglino, Mokre), a pozostałe w granicach gminy Polanów (Kościernica, Nacław, Jacinki oraz Garbno - na odnodze szlaku). Na trasie ustawiono przydrożne kapliczki i przygotowano miejsca do wypoczynku.

Na szczycie Góry Chełmskiej - Krzyżance od roku 1991 istnieje kaplica z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej - "Sanktuarium Przymierza". Obok kaplicy stoi ceglana wieża widokowa z XIX wieku, na którą można wejść w soboty i niedziele przy dobrej pogodzie, za opłatą. Z czasów średniowiecza na szczycie góry zachował się zarys pierwotnej kaplicy, fragment muru XV-wiecznego kościoła oraz cmentarzysko liczące około 3500 pochówków. Wpisany do państwowego rejestru zabytków szczyt góry otacza różaniec ułożony z 59 kamiennych głazów, wydzielających strefę sacrum.

Na zboczu Świętej Góry koło Polanowa bije posiadające "uzdrawiającą moc" wodne źródełko, zagospodarowane w 2003 roku. W latach 2003-2004 w bezpośrednim sąsiedztwie szczytu została wybudowana Pustelnia Franciszkańska z Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios. Wzdłuż prowadzącej na szczyt leśnej drogi ustawiono 20 rzeźbionych w drewnie stacji różańcowych. Szlak jest w większości przejezdny rowerem.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments