specjalny

Szlak pieszy "Szlak rodu von Praschma" z Opola do wsi Komprachcice

Szlak rodu von Praschma biegnie od Opola do Komprachcic przez: Dąbrowę, Niemodlin, Lipno, Tułowice, Ochodze.

Wycieczkę rozpoczynamy w Opolu i ulicą Torową (Polna) kierujemy się na zachód w stronę Dąbrowy. Tam możemy zobaczyć XVII wieczny pałac, własność Uniwersytetu Opolskiego. Obok parku znajduje się zabytkowy park, sam zamek jest w stylu późnorenesansowym. Kolejnym etapem jest wędrówka leśnymi ścieżkami w stronę Niemodlina, gdzie obserwujemy zamek książęcy z ok. 1313 roku. Innymi atrakcjami Niemodlina to kościół w stylu gotyckim pod wezwaniem Wniebowstąpienia Marii Panny, fragmenty murów miejskich czy rynek z XIX wiecznymi zabudowaniami.

Z Niemodlina wyruszamy na południe w stronę Lipna. Tutaj warto odwiedzić Park dendrologiczny z okazami drzew i krzewów z Azji, Europy i obu Ameryk. W Parku znajduje się drewniana kapliczka Pustelnika oraz głaz narzutowy – pomnik przyrody nieożywionej. W niedalekiej odległości znajdują się Tułowice, wieś znana z produkcji porcelany. W XIX wieku Erhard Schlegelmilch rozpoczął tutaj produkcję porcelany. W Tułowicach znajdziemy też pałac rodów Praschma i Frankenberg – Ludwigsdorf von Schellendorf z końca XIX wieku.

Naszą wycieczkę kończymy w Komprachcicach obok Ośrodka Sportu i Rekreacji mijając po drodze wieś Ochodze z drewnianym kościołem pod wezwaniem św. Marcina z 1702 roku.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments