specjalny

Szlak pieszy "Szlak śląskiego dinozaura" z Opola do wsi Grodziec

Szlak śląskiego dinozaura prowadzi z Opola do wsi Grodziec przez Suchy Bór, Chrząstkowice, Dębską Kuźnię, Ozimek, Krasiejów

Wycieczkę rozpoczynamy w Opolu. Ulicą częstochowską kierujemy się na wschód. Na skrzyżowaniu w Lędzinach skręcamy w prawo i idziemy na południe do Suchego Boru. Tam możemy skorzystać z uroków basenu ze zjeżdżalnią i boiskiem do gry w siatkówkę. Następnie przez Chrząstkowice dochodzimy do Dębskiej Kuźni skąd leśnymi ścieżkami idziemy do wsi Ozimek. Po drodze mijamy Rezerwat Srebrne Źródła. Ozimek znany jest z tradycji hutniczej. Ponad 250 lat temu zbudowano tutaj Królewską Hutę „Malapane”. To tutaj znajduje się najstarszy most łańcuchowy w Europie. Ma on 30 metrów i powstał w 1827 roku.

Kolejnym etapem wędrówki jest Krasiejów, w którym warto odwiedzić Dinopark. Wieś słynie w Europie z powodu wykopalisk paleontologicznych. To tutaj odkryto szczątki gadów i płazów, a także dinozaurów sprzed 230 mln lat. Nasza wycieczka kończy się we wsi Grodziec przy kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół ten stanowi miejsce pielgrzymkowe dla Związku Sybiraków. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments