specjalny

Szlak pieszy "Szlak zamków, pałaców i ks. Jana Dzierżona" z Opola do Karłowic

Szlak zamków, pałaców i ks Jana Dzierżona prowadzi od Opola do Karłowic przez: Niewodniki, Narok, Popielów.

Wycieczkę rozpoczynamy w północnej części Opola skąd polnymi ścieżkami (ul. Ceglana) idziemy w kierunku wsi Niewodniki po drodze przechodząc przez wieś Żelazna. W Niewodnikach możemy zobaczyć Pałac Wichelhausów z XIX wieku, który obecnie otoczony jest parkiem.

Dalej udajemy się do Naroku, gdzie przechodzimy obok Kościoła pod wezwaniem Św. Floriana. W tej wsi możemy też zaobserwować Pałac z połowy XVIII wieku zbudowany przez rodzinę von Bess. Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Popielów, gdzie warto odwiedzić drewniany kościół z XVII wieku oraz kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z końca XIX wieku.

Ostatnią wsią, którą zwiedzimy są Karłowice. To tutaj przez niemal 50 lat mieszkał ksiądz dr Jan Dzierżon – konstruktor nowoczesnego ula szafkowego. Jego dom możemy zobaczyć przy ul. Kościelnej. Inne ciekawe miejsca Karłowic warte odwiedzenia to gotycki zamek z XIV wieku (obiekt posiada także barokową kaplicę), kościół św. Michała Archanioła z XVIII wieku oraz Aleja 200-letnich dębów przy drodze z Karłowic do Stobrawy

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments