rowerowy zielony

Szlak rowerowy „Dolina Parsęty”

Szlak oznaczony kolorem zielonym (zielony prostokąt w kolorze szlaku oraz czarna sylwetka roweru, na tle białego, kwadratowego pola) o długości 51 kilometrów. Szlak rozpoczynamy w punkcie węzłowym 5 szlaków w Szczecinku. Na szlaku bardzo często poruszamy się alejami lipowymi, klonowo-jaworowymi i jesionowymi w zmiennie ukształtowanym terenie.

Na trasie warto zwrócić uwagę na neoklasycystyczny dworek z 1919 roku w raz z przyległym parkiem. Żeby się tam dostać musimy lekko zboczyć z trasy i dojechać do osady Parsęcko 1. Kolejnym miejsce wartym uwagi jest wieś Juchowo - w pobliżu jeziora o tej samej nazwie tkwią ruiny eklektycznego pałacu z 1868 r i rozciąga się park o pow. 8 ha, założony w XVIII w. w oparciu o modny wówczas styl krajobrazowy.

Natomiast na przybrzeżnym pagórku, w sąsiedztwie pałacu wznosi się neogotycki kościół p.w. św. Antoniego z 1897 r. W kolejnej miejscowości Świątki na terenie Zespołu Szkół im. St. Staszica, można zobaczyć plenerową ekspozycje dawniej używanego sprzętu rolniczego. Szlak kończmy w tym samym miejscu co rozpoczynaliśmy, tuż przy Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinku.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments