rowerowy czerwony

Szlak Rowerowy Gminy Lewin Brzeski

Szlak rowerowy gminy Lewin Brzeski ma 81 kilometrów długości i dzieli się na dziesięć połączonych ze sobą odcinków. W terenie wyróżnić można dwie pętle – małą na zachód od Lewina Brzeskiego, drugą dużą, obejmującą wschodnią część gminy.

Szlak swój początek bierze w Lewinie Brzeskim, a tablice informacyjne z przebiegiem całej trasy znajdziemy jeszcze w dwóch większych miejscowościach – Łosiowie i Skorogoszczy. Na początku każdego z odcinków zostały ustawione tablice przedstawiające schematycznie dany odcinek z wyszczególnieniem atrakcji, które zobaczymy po drodze, a także tych, które znajdują się w pobliżu szlaku. Niestety tablice ustawione są tylko „na początku” odcinków. W praktyce oznacza to, że przemierzając trasę w kierunku przeciwnym do zaplanowanego przez Urząd Miasta, tablice informacyjne zobaczymy dopiero po przejechaniu całego fragmentu. Po drodze brakuje także oznakowania, szczególnie na rozdrożach. W samym Lewinie Brzeskim wiele tabliczek jest zamazanych sprayem, lub zniszczonych w inny sposób.

Trasa wytyczona została rzadko uczęszczanymi drogami, co miało podnieść bezpieczeństwo rowerzystów. Niestety, niektóre z części szlaku poprowadzone zostały drogami gruntowymi, które obecnie są zupełnie zarośnięte lub zostały zaorane.  Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w szczegółową mapę terenu, na której bez problemu znaleźć można alternatywne trasy. Ominiemy tym samym niektóre atrakcyjne przyrodniczo rejony, ale wycieczka będzie mniej uciążliwa. Najdłuższe nieprzejezdne odcinki szklaku to trasa Wronów – Chróścina – Mikolin wzdłuż Nysy Kłodzkiej. Do niełatwych należy również odcinek Kantorowice – Ptakowice oraz Raski – Skorogoszcz.

Przez praktycznie całą trasę towarzyszyć nam będą rozległe rolnicze krajobrazy, z których słynie województwo opolskie. Podróżując małą pętlą przy dobrej widoczności zobaczymy daleko na horyzoncie masyw Gór Opawskich. Długie odcinki trasy poprowadzone zostały w dolinie Nysy Kłodzkiej, a na północy także Odry. W okolicach Lewina Brzeskiego wjeżdżamy na drogi przy wałach przeciwpowodziowych, które przystosowane są do rekreacyjnych wycieczek. Z kolei w północnej części koło Wronowa, Skorogoszczy i Mikolina wjeżdżamy na nieco mniej przekształcony teren należący do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.  Na trasie, szczególnie pod wieczór spotkamy wiele dzikich zwierząt – zające, sarny, lisy, nie raz będziemy mieli  także okazję oglądać polującego myszołowa. Trasa ósmego odcinka zaprowadzi nas nad Staw Książęcy w Oldrzyszowicach należący do Stawów Niemodlińskich, w których prowadzi się hodowlę karpia.

Znajdzie się też coś dla fanów geoturystyki. W miejscowości Piaski, tuż przy szlaku widoczne jest stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej o tej samej nazwie.

W wielu miejscowościach, przez które prowadzi szlak rowerowy zobaczymy zabytkowe pałace, dwory lub pozostałości po nich w postaci parków, a także liczne kościoły, zabytkowe cmentarze i krzyże pokutne. W Lewinie Brzeskim znajduje się barokowy pałac i ewangelicki kościół wybudowany w XIV wieku. W Łosiowie z kolei koniecznie trzeba wskoczyć na odnogę głównego szlaku, żeby zobaczyć pałac i niedawno odrestaurowany park przypałacowy, a także XVIII-wieczny kościół pw. Jana Chrzciciela. W poszukiwaniu zabytków warto czasami zjechać ze szlaku, szczególnie w Skorogoszczy, aby zobaczyć założenie dawnego rynku, neoromański kościół pw. Jakuba Apostoła oraz zespół pałacowo-parkowy.

Podsumowując, pomimo trudno-przejezdnych odcinków i braków w oznakowaniu szlaku, warto wybrać się na wycieczkę rowerową po gminie Lewin Brzeski i odkryć co ciekawego ma do zaoferowania, a kryje się w niej naprawdę wiele ciekawostek historycznych i przyrodniczych.

Co trzeba zobaczyć:

 • Lewin Brzeski – Pałac wraz z parkiem, Kościół Ewangelicki, Rynek, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Lewin Brzeski (nad Nysą Kłodzką), Teren po byłym cmentarzu żydowskim, Plaża,
 • Różyna – Dom nr 8 – produkty lokalne: konfitury, soki, dżemy, miód, Krzyż pokutny, Kościół pw. św Mikołaja, Stodoła szachulcowa,
 • Zawadno – Użytek ekologiczny „Nad Nysą”,
 • Wronów – Zespół Przyrdniczo-Krajobrazowy Dolina Nysy k. Wronowa,
 • Mikolin – Dwór, Pomnik Ofensywy Radzieckiej, Jaz na Odrze,
 • Piaski – Stanowisko dokumentacyjne „Piaski”,
 • Skorogoszcz – Wieża Ciśnień, Park Pałacowy, dawne założenie Rynku, Kościół pw. Jakuba Apostoła,
 • Oldrzyszowice – Staw Książęcy w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Stawy Niemodlińskie,
 • Kantorowice – Pałacyk myśliwski z XVI/XVII wieku, Kąpielisko „Żwirownia”,
 • Ptakowice – hodowla danieli,
 • Łosiów – Górka Miłości, Pałac wraz z parkiem z XIX/XX wieku, Kościół pw. św Jana Chrzciciela.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments