rowerowy czarny

Szlak rowerowy "Od Kawnic w Dolinę Warty"

20-kilometrowy trakt "Od Kawnic w Dolinę Warty" wiedzie głównie przez otwarte przestrzenie pól uprawnych we wschodniej Wielkopolsce. Okrąża od północnego zachodu miasto Golina, pełniąc przy tym rolę szlaku łącznikowego pomiędzy Pętlą dookoła Konina i „Rowerową Szóstką”.

Szlak rozpoczyna się na północnym brzegu Warty, w pobliżu miejscowości Radolina, leżącej przy drodze wojewódzkiej nr 467 z Lądu do Goliny. Na jego punkt startowy można dotrzeć na dwóch kółkach biegnącą przez cały powiat koniński pętlą „Rowerowa Szóstka”, albo samochodem, zjeżdżając z autostrady A2 na pobliskim węźle w Sługocinie. Rowerowy szlak prowadzi najpierw do Radoliny, gdzie trzeba przejechać na drugą stronę drogi wojewódzkiej, a następnie wiedzie śródpolną trasą na północny zachód, do Barbarki. Tam nasza droga zakręca w prawo. Pokonując wciąż te same, otwarte przestrzenie, urozmaicone jedynie rozrzuconymi wzdłuż drogi zabudowaniami wsi Zalesie-Polesie, dojeżdżamy do drogi krajowej nr 92 i przechodzimy na jej północną stronę.

Przejeżdżamy następnie obok kilku stawów rybnych przy miejscowości Spławie. Ciekawym obiektem jest stojąca w tej wsi, biało-niebieska, murowana kapliczka z przełomu XIX i XX w. Szlak "Od Kawnic w Dolinę Warty" zabiera nas później na wschód, do stacji PKP Spławie, za którą pokonujemy przejazd kolejowy i wjeżdżamy do Adamowa. Za tą ostatnią miejscowością trakt skręca w znów prawo, aby zabrać nas do oddalonego o niecałe 3 km Głodowa. Po drodze mijamy Jezioro Głodowskie i widzimy po obu stronach drogi obszary leśne. Można się przy nich zatrzymać i odpocząć chwilę w cieniu. Dalsza część szlaku będzie bowiem wciąż prowadzić głównie w otwartej przestrzeni.

Okrążając z boku centrum wsi Głodowo, zjeżdżamy na południe, do Kawnic. W pierwszej kolejności mijamy tutejszą stację PKP, przy której przejeżdżamy na drugą stronę torów kolejowych. W Kawnicach wznosi się ceglany kościół, zbudowany na miejscu wcześniejszej świątyni na przełomie lat 40-stych i 50-tych XX w. Cechuje go mieszanina stylów modernistycznego z barokowym. We wnętrzu znajduje się odwiedzany przez pielgrzymów, XVII-wieczny obraz Matki Bożej Pocieszenia, a także inne elementy dawnego, barokowego wyposażenia. Innym ciekawym obiektem w Kawnicach jest zabytkowy wiatrak z drugiej połowy XIX w. Po zapoznaniu się z tymi atrakcjami, zjeżdżamy rowerowym szlakiem na południe, do drogi wojewódzkiej nr 92, przy której spotyka się on z pętlą dla cyklistów dookoła Konina.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments