rowerowy czarny

Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-12

Trakt rowerowy R-12 prowadzi do wielu malowniczych zakątków i ciekawych zabytków we wschodniej części powiatu poznańskiego. Rozpoczyna się w Jerzykowie, nad Jeziorem Kowalskim i biegnie na południowy wschód, skrajem Parku Krajobrazowego Promno, aż do Nekielki. Tam zakręca na północ i dociera przez stare Pobiedziska do położonego w pobliżu lotniska w Bednarach pałacu w Krześlicach.

Jerzykowo leży na Szlaku Piastowskim, łączącym Poznań z Ostrowem Lednickim i Gnieznem. Pierwsze wzmianki o tej wsi pojawiły się już w XIII w., gdy książę wielkopolski Władysław Odonic postanowił nadać ją wraz z otaczającymi włościami poznańskim duchownym. Obecnie tutejsze piękne jezioro, malownicza rzeźba terenu i bliskość Puszczy Zielonki przyciągają wielu poznaniaków, mażących o własnym domku na przedmieściach. Najciekawszym zabytkiem w miejscowości jest wzniesiony na początku XX w., poewangielicki kościół Niepokalanego Serca NMP.

Wyruszamy z Jerzykowa na wschód. Po minięciu jeziora, szlak rowerowy R-12 skręca we wsi Borowo-Młyn w prawo i prowadzi na drugą stronę ruchliwej drogi krajowej nr 5. Przejeżdżamy teraz przez fragment Parku Krajobrazowego Promno i kierujemy się dalej na południe, w kierunku miejscowości Góra. Trakt wiedzie tam wzdłuż południowego brzegu o tej samej nazwie, mija stawy rybne koło wsi Promno i dociera przez Starą Górę do Kociałkowej Górki. W tej ostatniej miejscowości wznosi się w niej niewielki pałacyk z XIX w. Ciekawostką są w niej także pozostałości zlokalizowanego w pobliskim lesie grodziska, z którego ostatni mieszkańcy wyprowadzili się już około VII w. W Kociałkowej Górce trakt R-12 spotyka się ze szlakiem rowerowym R-11, którym można dojechać nad jezioro Lednica.

My, trzymając się wcześniej obranej drogi, wyruszamy na południowy wschód, Sanniki i Rujscę do leśnictwa Nekielka. W tym miejscu szlak rowerowy zakręca na północ. Po lewej mijamy niewielkie jeziorka o nazwach Okrąglak, Baba, Cyganek, Uli i Ósemka, a następnie docieramy do leśnej osady Jezierzyce. Stamtąd szlak rowerowy R-12 prowadzi nas do Wagowa przy drodze wojewódzkiej nr 434 i dalej, wschodnim skrajem Parku Krajobrazowego Promno do Pobiedzisk. Warto się w tych ostatnich zatrzymać na dłuższą chwilę. Pobiedziska należą do najstarszych grodów w Wielkopolsce, a prawa miejskie uzyskały krótko po Poznaniu, w 1257 r. Warto w nich zobaczyć rynek z XIX-wiecznymi kamienicami i stojący nieopodal kościół parafialny. Powstał on w XIII w. i był jedną z pierwszych gotyckich świątyń w Wielkopolsce. Do ciekawych obiektów w Pobiedziskach należą także XIX-wieczny, ceglany dworzec kolejowy oraz klasycystyczny kościół poewangelicki.

Szlak R-12 prowadzi teraz przez pewien czas na północ, szosą w kierunku Węglewa, aby następnie skręcić przed nimi w prawo, do Pomarzanowic. W miejscowości tej można zobaczyć ciekawy pałacyk z końca XIX w., który swą architekturą miał nawiązywać do typowo polskich budowli z epok renesansu i baroku. Budynek ten powstał w miejscu wcześniejszego, szlacheckiego dworku. Jadąc dalej na zachód, do Wronczyna, napotykamy kolejną szlachecką siedzibę. Tutejszy pałacyk pochodzi z przełomu XIX w. Przed wojną należał do polskiego dyplomaty, u którego na przyjęciach, połączonych z politycznymi dysputami, bawili swego czasu m.in. premier Ignacy Jan Paderewski, marszałek Edward Rydz-Śmigły i minister Józef Beck. Inną ciekawostką we Wronczynie jest drewniana dzwonnica, postawiona w XVIII w. przy nieistniejącym już kościele.

Przed nami już ostatni przystanek szlaku R-12, czyli Krześlice, a w nich kolejny pałac, być może najwspanialszy w całej gminie Pobiedziska. Rezydencja ta przybrała pod koniec XIX w. kształt neogotyckiego zameczku. Jest otoczona eleganckim parkiem, przy którym można odnaleźć klasycystyczną oficynę z pierwszej połowy XIX w. i kilka zabudowań folwarcznych. We wnętrzach pałacu w Krześlicach mieszczą się dziś luksusowy hotel, biura i restauracja.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments