rowerowy czarny

Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-2

Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-2 rozpoczyna się w Murowanej Goślinie i biegnie na południowy wschód, do Biskupic pod Pobiedziskami. Ma 21 km długości i idealnie nadaje się na jednodniową wycieczkę dla średniozaawansowanych rowerzystów. Po drodze przecina rozległe obszary leśne i pola uprawne. Przemierzając go, można odpocząć po drodze nad którymś z licznych jeziorek.

Szlak Rowerowy R-2 startuje przy miejskim parku w Murowanej Goślinie, na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Przemysłowej. Prowadzi najpierw ulicą Przemysłową na południowy wschód. Po minięciu torów kolejowych stopniowo wyjeżdżamy z obszaru zabudowanego. Szlak wiedzie dalej śródpolną aleją do miejscowości Rakownia, a następnie wkracza na obszar Puszczy Zielonki. Docieramy do zatopionego w lesie Jeziora Miejskiego i przejeżdżamy na południe, przez niewielkie osiedle ogródków działkowych. Szlak R-2 dociera w tym momencie do położonego na leśnej polanie Kamińska, w którym działają dwa hotele.

Na chwilę nasza droga zbiega się z oznakowanym na czerwono Małym Pierścieniem Rowerowym Murowana Goślina. Szlak R-2 prowadzi nas na wschód, do Pławna. Następnie skręcamy w prawo, dojeżdżamy na skraj lasu i tam odbijamy w lewo. Kolejny, kilkukilometrowy odcinek prowadzi znów przez obszary leśne. Mijamy liczne polanki i dojeżdżamy do Tuczna, wypoczynkowej miejscowości położonej pomiędzy jeziorami Tuczno i Stęszewskim. Poza domkami letniskowymi, można w niej znaleźć turystyczne parkingi, pole namiotowe, kąpielisko i restaurację. W Tucznie znajduje się także przystanek PKS. Nasz trakt krzyżuje się w nim z oznakowanym na niebiesko szlakiem pieszym z Dziewiczej Góry do Sławy Wielkopolskiej.

Jedziemy dalej leśną drogą na południowy wschód, aby po około 2 km dotrzeć na śródpolną aleję, prowadzącą przez Kołatkę do miejscowości Kowalskie. Ta ostania wieś leży nad retencyjnym Jeziorem Kowalskim, powstałym na skutek spiętrzenia wody na rzece Głównej. Szlak R-2 prowadzi dalej do Jarzynowa i stamtąd przejeżdża po grobli na południowy brzeg Jeziora Kowalskiego, do Biskupic. Musimy tu przejechać skrajem osiedla domków letniskowych, przekroczyć ruchliwą drogę krajową nr 5 i docieramy na miejscowej stacji PKP. Rowerową eskapadę można zakończyć w Biskupicach, pakując swój rower do pociągu i wracając nim do centrum Poznania. Kto ma ochotę pedałować dalej, może wrócić do miasta odcinkiem PTR Piastowskiego szlaku rowerowego, który prowadzi nad Jeziorem Swarzędzkim i przez wschodni klin zieleni nad Jezioro Maltańskie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments