rowerowy czarny

Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-3

Szlak rowerowy ma prawie 27 km i prowadzi z Murowanej Gośliny do Skrzetuszewa, wsi leżącej nieopodal słynnej Bramy III Tysiąclecia na Polach Lednickich. Trakt przecina najpierw spory fragment Puszczy Zielonki, a następnie wiedzie przez malownicze, wiejskie krajobrazy środkowej Wielkopolski.

Murowana Goślina leży kilkanaście kilometrów od Poznania, z którego najłatwiej do niej dotrzeć niebieskim, rowerowym szlakiem nadwarciańskim, rozpoczynającym się na Naramowicach. Doprowadza on do mostu na Warcie w Biedrusku. Po przejechaniu na jej prawy brzeg znajdziemy się w Promnicach, z których możemy dojechać do centrum Murowanej Gośliny ulicą Obornicką. Średniozaawansowani rowerzyści, którzy chcą mieć cały dzień na zwiedzenie szlaku rowerowego R-3, mogą przetransportować swój rower do Murowanej Gośliny pociągiem. Przed wyruszeniem w trasę, warto obejrzeć w tym niewielkim miasteczku położony nieopodal stacji PKP rynek z murowanymi kamieniczkami, którego najważniejszym zabytkiem jest kościół farny pw. św. Jakuba z XVII w. Ciekawymi obiektami w Murowanej Goślinie są także klasycystyczna świątynia poewangelicka z przełomu XVIII i XX w. oraz czekający obecnie na remont pałac Winterfeldów w miejskim parku.

Szlak rowerowy R-3 rozpoczyna się przy parku, na rogu ulic Poznańskiej i Mostowej. Wyruszamy na wschód, przejeżdżamy wiadukt nad torami kolejowymi i mijamy kolejne podmiejskie zabudowania przy ulicy Gnieźnieńskiej. Za luźno rozrzuconymi posesjami roztacza się panorama pól uprawnych. Droga asfaltowa skręca w pewnym momencie w lewo, a my opuszczamy ją i jedziemy dalej prosto piaszczystą, śródpolną aleją. Szlak R-3 wkracza następnie do lasu, gdzie po paru kilometrach, na wysokości osady Huciska, zbiega się z fragmentem Cysterskiego szlaku rowerowego.

Jedziemy przez las cały czas na wschód, aż do Zielonki. W tej niewielkiej wsi, położonej nad Jeziorem Zielonka, znajduje się ośrodek dydaktyczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz rozległe i bardzo ciekawe arboretum. W owym śródleśnym parku zgromadzono około 800 gatunków rzadkich drzew i krzewów, z których niektóre mają status pomników przyrody. Wokół ośrodka wytyczono także 3-kilometrową ścieżkę dydaktyczną, prowadzącą do najciekawszych zbiorowisk roślinnych wokół Jeziora Zielonka.

Po krótkim przystanku w Zielonce kontynuujemy naszą podróż na wschodnie rubieże powiatu poznańskiego. Po około 6 km opuszczamy las i przejeżdżamy wzdłuż pasa startowego dawnego lotniska wojskowego w Bednarach. Obecnie, w sezonie letnim, są na nim organizowane różnego typu imprezy, od lotniczych pokazów akrobatycznych, poprzez wielkie zloty modelarzy, aż po targi maszyn rolniczych.

Kolejnym przystankiem za Bednarami są Krześlice, w których wznosi się wspaniały, neogotycki pałac z drugiej połowy XIX w. Rezydencja jest otoczona pięknym parkiem i obecnie działa w niej luksusowy hotel. Szlak R-3 prowadzi stąd w kierunku Węglewa. Przed wjazdem do tej niewielkiej miejscowości skręcamy w lewo i jedziemy na północ, a następnie na północny wschód, przez Latalice do Skrzetuszewa. Wzdłuż przecinającej pola uprawne drogi mijamy liczne, wiejskie zabudowania. W tym rejonie gęstość zabudowy jest znacznie mniejsza, niż np. w okolicach Murowanej Gośliny. Nie ma tutaj więc dużego ruchu samochodowego i można bez przeszkód rozkoszować się ciszą oraz malowniczym, wiejskim krajobrazem.

Niewielka wieś Skrzetuszewo to ostatni punkt szlaku rowerowego R-3. Leży ona niecałe 3 km na zachód od Jeziora Lednica i słynnych Pół Lednickich, na których w każdą pierwszą sobotę czerwca organizowane są wielotysięczne spotkania katolickiej młodzieży. Symbolem tego miejsca jest wykonana z metalowej kratownicy Brama III Tysiąclecia, przypominająca rybę. Prowadzi do niej długa, brukowana aleja, sięgająca się aż do północno-zachodniego brzegu Jeziora Lednica. Aby wrócić z tego miejsca do Poznania, można wrócić do Skrzetuszewa, a następie wybrać biegnący na południe szlak rowerowy R-10, który prowadzi drogami asfaltowymi do oddalonej o kilka kilometrów stacji PKP w Lednogórze.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments