rowerowy czarny

Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-4

Prawie 12-kilometrowy trakt R-4 prowadzi przez północne rejony Puszczy Zielonki, z Murowanej Gośliny do śródleśnego sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej. Wybierając się nim na wycieczkę, można na chwilę odetchnąć od miejskiego zgiełku, a także zobaczyć jeden ze starych, podpoznańskich pałacyków.

Do Murowanej Gośliny można dotrzeć z Poznania nadwarciańskim szlakiem rowerowym przez Biedrusko, albo przewieźć do niej swój rower pociągiem. Wato tu zobaczyć położoną nieopodal stacji PKP, niewielką starówkę. Tutejszy rynek jest otoczony starymi, murowanymi kamieniczkami, a jego najważniejszym zabytkiem jest kościół farny pw. św. Jakuba z XVII w., w którego architekturze przeplatają się cechy stylów gotyckiego, renesansowego i barokowego. Ciekawymi obiektami w Murowanej Goślinie są także klasycystyczna świątynia poewangelicka z przełomu XVIII i XX w., a także czekający obecnie na remont pałac Winterfeldów w miejskim parku.

Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-4 rozpoczyna się na ulicy Kolejowej, w pobliżu stacji PKP. Prowadzi najpierw przez kilkaset metrów w kierunku północnym, a następnie skręca w prawo, w ulicę Polną. Po minięciu fabryki materiałów meblowych opuszczamy teren zabudowany i jedziemy śródpolną trasą na wschód, w kierunku Boduszewa. W tej położonej na skraju lasu miejscowości wznosi się piętrowy pałac z XIX w., wybudowany dla właścicieli miejscowego folwarku. W latach międzywojennych i po wojnie mieściła się w nim szkoła, a na piętrze było urządzone mieszkanie nauczyciela. Na przestrzeni lat budynek stopniowo popadał jednak w ruinę. Po wykupieniu go przez prywatnych właścicieli na początku XXI w. doczekał się gruntownego remontu i obecnie mieści się w nim hotel.

Rowerowy trakt R-4 wjeżdża za Boduszewem w obszary leśne, prowadząc cały czas na wschód. Mijamy po drodze śródleśną osadę Głęboczek, w której nasza trasa zbiega się na chwilę z oznakowanym na czerwono Małym Pierścieniem Rowerowym Murowana Goślina. Docieramy następnie w pobliże siedziby Leśnictwa Głęboczek, gdzie możemy chwilę odpocząć i coś zjeść na turystycznym parkingu. Odnajdujemy tu także tablicę informacyjną z mapą okolicy.

Szlak R-4 wiedzie dalej cały czas prosto, aż do położonej na leśnej polanie Dąbrówki Kościelnej. Znajduje się tutaj popularne Sanktuarium Matki Bożej Dąbrowieckiej. Ma ono długą historię, jednak służące mu świątynie na przestrzeni wieków nie miały wiele szczęścia i były systematycznie niszczone w pożarach oraz od innych katastrof. Obecny, neobarokowy kościół w Dąbrówce Kościelnej, w którym przechowywany jest słynący z łask obraz Matki Bożej Pocieszenia, został zbudowany w latach 30-stych XX w. 15 sierpnia i 8 września pielgrzymi tłumnie zjeżdżają do niego na uroczyste odpusty. Ciekawostką jest wznoszący się nieopodal kościoła pomnikowy dąb, nazwany imieniem Jana Pawła II.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments