rowerowy czarny

Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-6

Szlak rowerowy R-6 prowadzi przez północno-zachodnie rejony Puszczy Zielonki. Rozpoczyna się w Przebędowie, które jest północnym przedmieściem Murowanej Gośliny. Z głównej ulicy Rogozińskiej musimy skręcić tam w drogę wojewódzką nr 187, prowadzącą do Obornik. Zaraz po ominięciu ostatnich zabudowań miejscowości trzeba natomiast skręcić z asfaltówki w prawo, w utwardzoną, śródpolną aleję. Szlak R-6 prowadzi nas dalej na północ. Mkniemy w cieniu wysokich drzew, obserwując roztaczający się za nimi spokojny, wiejski krajobraz.

Trakt R-6 mija następnie kilka zabudowań wsi Trojanowo i zakręcając łagodnym łukiem na północny zachód, wkracza w tereny leśne. Po niedługim czasie docieramy do śródleśnej osady Kąty, stworzonej w XVII w. dla miejscowych drwali. Mieści się tutaj kwatera myśliwska Nadleśnictwa Łopuchowo. Co ciekawe, na polowania do okolicznych lasów od wielu lat chętnie przyjeżdżają myśliwi z odległych stron Europy, szczególnie krajów Beneluksu. W Kątach można podziwiać kilka zabytkowych willi z przełomy XIX i XX w., a o wyjątkowym charakterze tego miejsca przekonuje rowerzystów stojąca przy drodze wielka tablica z napisem „Punkt skupu dziczyzny”.

Szlak rowerowy R-6 wyjeżdża w Kątach na chwilę na szosę, zbiegając się w tym miejscu z oznakowanym na czerwono, Małym Pierścieniem Rowerowym Murowana Goślina. Droga asfaltowa po minięciu kilku domów zakręca jednak na prawo, a nasz szlak prowadzi dalej prosto, znów wkraczając na leśną drogę gruntową. Po przejechaniu około kilometra docieramy do skrzyżowania, na którym możemy skręcić w lewo, aby odpocząć chwilę nad ukrytym w lesie jeziorem Tuczno. Drewniane ławeczki dla turystów zachęcają do zjedzenia w tym miejscu swojego drugiego śniadania. Nad urokliwym akwenem przebiega także oznakowany na zielono szlak turystyczny, którym wybierając się na południowy zachód dotrzemy do Białężyna, natomiast w jadąc nim w odwrotnym kierunku, możemy odwiedzić Długą Goślinę, Wojnowo i Łopuchowo.

Aby kontynuować podróż szlakiem rowerowym po Puszczy Zielonce R-6, musimy powrócić do wcześniej wspomnianego, leśnego skrzyżowania i jechać dalej na północ. Po pewnym czasie dotrzemy na skraj lasu, gdzie po prawej stronie drogi ukażą się nam zielone pola uprawne. Potem jeszcze raz wjeżdżamy do fragmentu puszczy. Po kilkuset metrach mijamy w nim skrzyżowanie z oznakowanym na niebiesko, Dużym Pierścieniem Rowerowym po Puszczy Zielonce. Zaraz za nim szlak R-6 wyjeżdża na leśną polankę, na której znajduje się siedziba leśnictwa Buczyna. Znajdziemy tam też kolejny turystyczny parking z ławkami.

Wspomniana polanka jest już w zasadzie ostatnim przystankiem naszego traktu. Jadąc nim jeszcze kawałek prosto, dojedziemy do skrzyżowania ze szlakiem rowerowym po Puszczy Zielonce R-9. Skręcając tam w prawo, możemy dojechać do Budziszewic. Droga w lewo zaprowadzi nas natomiast do Słomowa pod Obornikami, w których będziemy mogli obejrzeć mały pałacyk z początku XX w. i klasycystyczny kościółek.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments