rowerowy czarny

Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-7

11-kilometrowy trakt R-7 prowadzi do kilku ciekawych miejsc na północno-zachodnim skraju Puszczy Zielonki. Rozpoczyna się w Murowanej Goślinie, która jest głównym węzłem szlaków rowerowych w tej części powiatu poznańskiego. Po drodze mija zabytkowy kościół w Białężynie i ruiny szlacheckiego dworu w Nieszawie.

Do leżącej kilkanaście kilometrów od Poznania Murowanej Gośliny można przewieźć swój rower pociągiem. Na zachód od stacji PKP znajduje się główny rynek miasta, otoczony z czterech stron małymi, zabytkowymi kamieniczkami. Najważniejszym zabytkiem Murowanej Gośliny jest stojący pośrodku tego placu kościół farny pw. św. Jakuba. Powstał on w XVII w., a w jego bryle można dostrzec cechy architektoniczne zarówno gotyku, jak i renesansu i baroku. Innymi ciekawymi obiektami w mieście są klasycystyczna świątynia poewangelicka z przełomu XVIII i XX w. oraz niewielki pałacyk Winterfeldów w miejskim parku, kilkaset metrów na południe od rynku.

Aby dotrzeć do punktu startowego szlaku rowerowego po Puszczy Zielonce R-7, musimy wyjechać z rynku główną ulicą około 300 m na północ, a następnie skręcić w lewo, w ulicę Jodłową. Nasz trakt po minięciu kilku posesji powoli wychodzi z terenu zabudowanego, prowadząc skrajem pól uprawnych do ulicy Starczanowskiej. Udajemy się tą ostatnią na północny zachód. Po pewnym czasie stare drzewa, z początku dość luźno rozsadzone wzdłuż drogi, zaczynają tworzyć zwartą, śródpolną aleję.

Szlak rowerowy R-7 doprowadza po pewnym czasie na skraj lasu. Przy siedzibie leśnictwa Starczanowo skręcamy w prawo i po krótkim, leśnym odcinku wyjeżdżamy na kolejne pola uprawne. Droga prowadzi teraz na północ, do niewielkiej osady Białęgi. Mijamy tam skrzyżowanie z Małym Pierścieniem Rowerowym Murowana Goślina i jedziemy cały czas prosto, do Białężyna. Najciekawszym obiektem w tej miejscowości jest zabytkowy, murowany kościółek pw. św. Tymoteusza. Parafia w Białężynie istnieje już od XII w., natomiast jej obecna świątynia została wzniesiona w miejscu wcześniejszych, drewnianych kościołów w 1825 r. Na pierwszy rzut oka budynek posiada typowe cechy stylu klasycystycznego, jednak odróżniają się od nich dwa zwieńczone ostrymi łukami, neogotyckie okienka wieży nad głównym wejściem.

Z Białężyna szlak rowerowy R-7 prowadzi do pobliskiej wsi Nieszawa, w której można zobaczyć piętrowy pałac z przełomu XIX i XX w. Niestety znajduje się on obecnie w bardzo złym stanie technicznym i od wielu lat czeka w odosobnieniu na odzyskanie dawnej świetności. Mijamy w Nieszawie kilka zabudowań dawnego PGR-u i docieramy na skraj lasu, który jest punktem końcowym naszego traktu. Spotyka się on w tym miejscu z Dużym Pierścieniem Rowerowym po Puszczy Zielonce, którym możemy pojechać na zachód, do Pacholewa, albo na wschód, do Długiej Gośliny.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments