rowerowy czarny

Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-9

Szlak rowerowy R-9 pozwala dotrzeć do wielu ciekawych zabytków, śródleśnych jezior i urokliwych miejscowości położonych na północnym skraju Puszczy Zielonki. Ma charakter łącznikowy i jest propozycją na dłuższą wycieczkę. Do jego prawie 45 km trzeba doliczyć długość dróg dojazdowych do jego punktów początkowego i końcowego. Chcąc podzielić trakt na odcinki, można przetransportować swój rower pociągiem do Skoków.

Szlak R-9 rozpoczyna się w otoczonej lasami osadzie Niedźwiedziny, do której można dotrzeć z Czerwonaka oznakowanym na niebiesko Dużym Pierścieniem Rowerowym Wokół Puszczy Zielonka. Wyruszamy stąd na północny wschód, aby po paru kilometrach dotrzeć do leśnego parkingu dla turystów. Niedługo za nim przejedziemy przez przejazd kolejowy linii Sława Wielkopolska – Kiszkowo i dotrzemy do Rejowca, w którym wznosi się ciekawy kościółek poewangelicki z początku XIX w., jedna z atrakcji słynnego Szlaku Kościołów Drewnianych Wokół Puszczy Zielonka. Z Poznania samochodem można dotrzeć w to miejsce drogą wojewódzką nr 196 na Wągrowiec, skręcając przed nim, za Sławicą, w trasę „197”.

Szlak rowerowy R-9 wyjeżdża z Rejowca na wschód, do miejscowości Stawiany, w której najciekawszym obiektem jest piętrowy dworek z wieżyczką, powstały w połowie XIX w. Ta zabytkowa willa posiada dyskretne cechy popularnego w owym okresie stylu neogotyckiego i jest otoczona niewielkim parkiem. Kolejną szlachecką siedzibę na szlaku napotykamy już w pobliskim Glinnie, niewielkiej miejscowości usytuowanej na prawym brzegu rzeczki Mała Wełna, w odległości 7 km od Skoków. Tamtejszy dworek powstał w pierwszej połowie XIX w., jest parterowy i wyróżnia się drewnianym gankiem. Inną ciekawostką w dolinie Małej Wełny są pozostałości wczesnośredniowiecznego, stożkowego grodziska, które można znaleźć niecały kilometr na wschód od Glinna.

Trakt R-9 prowadzi nas dalej do Jagniewic, w których przed wojną również znajdował się szlachecki folwark. Kolejny przystanek to Raczkowo i tamtejszy, piękny drewniany kościół z XVIII w., wyróżniający się wieżą zwieńczoną baniastym hełmem. Jesteśmy teraz w najdalej wysuniętym na wschód punkcie szlaku rowerowego R-9 i kierujemy się stąd na zachód, w kierunku Skoków. Kolejny jego długi odcinek poprowadzi głównie przez tereny leśne, dwa razy pokonując mostki nad zakręcającą w tej okolicy Małą Wełną. Trakt mija centrum Skoków od południa, wiodąc brzegami rozległych stawów rybnych, a następnie nad jezioro Maciejak. Warto jednak w tym miejscu z niego na chwilę zboczyć, aby obejrzeć zlokalizowane w mieście zabytki. Najsłynniejszym z nich jest kościół św. Mikołaja Biskupa z dwoma wieżami, wybudowany w 1737 r. w konstrukcji szachulcowej. Nie mniej interesującym obiektem jest też odrestaurowany pałac z drugiej połowy XIX w., należący do Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W Skokach znajduje się też inny, neogotycki kościół z XIX stulecia, służący w przeszłości miejscowemu zborowi ewangelickiemu.

Nad jeziorem Maciejak szlak R-9 prowadzi przez chwilę ulicą Poznańską, aby po krótkim odcinku zjechać w lewo, w leśną drogę prowadzącą do Potrzanowa i dalej, wśród pól uprawnych i mniejszych, leśnych zagajników do Budziszewic. Przed nami kolejny, długi, leśny odcinek traktu, prowadzący do Słomowa. Miejscowość ta jest jego najdalej wysuniętym na północny zachód przystankiem traktu. Wznosi się w niej niewielki, za to wzorowany na francuskim Wersalu pałacyk z początku XX w. Kolejnym ciekawym obiektem w Słomowie jest murowany, klasycystyczny kościółek.

W Słomowie Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-9 skręca na południe i dociera do Pacholewa, który jest jego ostatnim przystankiem. W miejscowości tej warto zwrócić uwagę na neoklasycystyczną kaplicę z początku XX w., która z wyglądu przypomina niewielką, grecką świątynię z portykiem i doryckimi kolumnami. We wsi można też zobaczyć pozostałości XIX-wiecznego folwarku i zabytkowy wiatrak. Przez Pacholewo przebiega Duży Pierścień Rowerowy Wokół Puszczy Zielonka, którym można dojechać do Starczanowa, aby stamtąd udać się np. oznakowanym na czerwono Małym Pierścieniem Rowerowym do stacji PKP w Murowanej Goślinie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments