rowerowy niebieski

Szlak rowerowy: Przełęcz Hyrcza - Solinka

Trasę zaczynamy na Przełęczy Hyrcza. Jedziemy starą polną drogą w stronę pięknie położonej doliny Łopienki.

Łopienka – nieistniejąca już miejscowość. W głębi doliny w rozwidleniu strumienia znajduje się studencka baza namiotowa. Zjeżdżając niżej u zbiegu potoków stoi niedawno odremontowana cerkiew z XVIII w. Dalej jedziemy poruszając się wzdłuż potoku, po przejechaniu mostku napotykamy szlaban ograniczający ruch samochodów.


6,0km:
Skrzyżowanie w Polankach - skręcamy w prawo (jadąc w lewo dotarlibyśmy do Terki) obok parkingu. Po lewej stronie pole namiotowe i mini-bar a następnie most na rzece Solinka. Po lewej stronie rezerwat „Sine Wiry”. Jedziemy w górę rzeki drogą dziurawą i pełną wybojów, cały czas lekko w górę.


8,2km:
Okazały buk. Po prawej stronie drogi pole biwakowe, nieco dalej po lewej stronie pierwsze zabudowania.


12,5km:
Po prawej stronie za rzeką nieeksploatowany kamieniołom.


13,0km:
Dołżyca - dojeżdżamy do drogi głównej, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku Cisnej (droga w lewo prowadzi do Wetliny). Po przeciwnej stronie drogi na małym wzniesieniu znajduje się stacja „Kolejki leśnej”. Teraz poruszamy się wygodnie drogą asfaltową. Po ok. kilometrze znajduje się duże pole namiotowe (na lewo od drogi).


14,4km:
Teraz możemy się zatrzymać i zjeść smaczny posiłek w restauracji "Solinka".


14,9km:
Po prawej za rzeką dwa ośrodki wypoczynkowe (domki kempingowe) czynne w okresie letnim.


15,3km:
Znak Cisna, 100 m dalej należy skręcić z głównej drogi w lewo, teraz jedziemy dziurawą drogą lekko w górę.


15,6km:
Przejeżdżamy przez tory Bieszczadzkiej Kolejki.


15,8km:
Szlaban ograniczający ruch samochodowy.


17,6km:
Rozwidlenie dróg. Jadąc w lewo dotarlibyśmy do Krzywego i Przysłupia, my jedziemy w prawo łagodną, choć nadal dziurawą drogą i docieramy do Majdanu.


20,8km:
Majdan - przejeżdżamy obok sklepu i skręcamy w lewo. Jedziemy w kierunku południowym. Mijamy stanicę ZHP, gospodarstwo agroturystyczne i kilka innych zabudowań w Lisznej. Przed nami otwiera się widok na dość rozległe łąki.


27,0km:
Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg. Skręcamy w prawo i jedziemy w górę razem z niebieskimi znakami szlaku turystycznego, droga prosto prowadzi do gospodarstwa "Cicha Dolina" oraz POLSKO - SŁOWACKIEGO Turystycznego Przejścia Granicznego Roztoki Górne - Ruskie Sedlo (ok. 1500 m).


29,1km:
Przełęcz pod Kiczerką. Pod koniec podjazdu szlak niebieski skręca w lewo (na Stryb, 1011 m n.p.m.) my jedziemy prosto. Za przełęczą niezbyt stromy choć długi zjazd kamienistą drogą. Szybko jednak droga łagodnieje a jazdę uprzyjemniają nam coraz piękniejsze widoki.


33,7km:
Docieramy do zabudowań małej osady leśnej Solinka. Droga zakręca tu w kierunku północnym, a nawierzchnia nadal pozostaje kamienista. Warto tu zatrzymać się i spojrzeć na piękne pasmo Berda, Hyrlatej i Rosochy. Podczas dalszej wędrówki naszym szlakiem rowerowym mijamy wyraźnie odchodzącą w lewo przez most drogę (ok. 3,5 km do turystycznego przejścia granicznego w Balnicy) w kierunku dobrze widocznego torowiska kolejki. Jadąc dalej prosto znajdziemy się wysoko nad doliną potoku Solinka. Czekają nas teraz krótkie podjazdy i zjazdy.


38,7km:
Przejeżdżamy przez tory kolejki.


38,8km:
Dotarliśmy do szosy. Tu nasza ścieżka się kończy. Teraz krótki odpoczynek i chwila namysłu przed dalszą wyprawą. Do wyboru mamy dwa warianty w lewo do Komańczy (ok. 26 km) lub w prawo do Cisnej (ok. 6 km).

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments