rowerowy czarny

Szlak rowerowy "Przez Trójkę"

Szlak rowerowy "Przez Trójkę" ma 20 km i zatacza małą pętlę przez miejscowości położone na wschodnich obrzeżach Konina. Większość jego odcinków przecina otwarte pola uprawne, docierając do małych, rozrzuconych wzdłuż drogi miejscowości. Wybierając się nim na wycieczkę, można zwiedzić kilka ciekawych zabytków.

Szlak "Przez Trójkę" rozpoczyna się na ulicy Rychlewskiej w Starym Mieście, położonym przy węźle autostradowym Konin Zachód. Najcenniejszym zabytkiem w tej miejscowości jest kościół św. Ap. Piotra i Pawła, którego najstarsza, romańska część pochodzi z pierwszej połowy XIII w. Obecnie stanowi ona boczną kaplicę nowszego kościoła. Świątynia w końcówce średniowiecza została rozbudowana w stylu gotyckim, a kolejnej poważnej modyfikacji doczekała się na przełomie XIX i XX w., gdy jej główna bryła nabrała cech stylu neoromańskiego.

Trakt "Przez Trójkę" wyjeżdża ze Starego Miasta, kierując się na południowy zachód ulicą Topolową. Następnie przejeżdżamy wiaduktem nad autostradą i docieramy do Barczygłowa, a później do położonej na skraju lasu wsi Trójka. Nasz szlak zakręca w tej miejscowości na wschód, w krętą, polną drogę prowadzącą do trasy krajowej nr 25. Dojeżdżamy nią po pewnym czasie do wsi Modła Królewska, położonej po południowej stronie węzła autostradowego Konin Zachód. Szlak mija w tym miejscu osiedle podmiejskich willi i kilka budynków należących do miejscowych firm.

Trakt "Przez Trójkę" prowadzi z Modły Królewskiej znów na południe, wzdłuż lewego brzegu meandrującej rzeczki Powa. Skręcamy we wsi Modła Księża w prawo, wjeżdżając następnie do niewielkiego leśnego zagajnika. Przejeżdżamy za nim przez most na Powie i docieramy kolejno do wsi Krasy i Krągola. Szlak "Przez Trójkę" prowadzi za tą ostatnią znów na północ, przeprowadzając nas na drugą stronę autostrady A2.

Następne przystanki to Janowice i Żychlin, w którym warto zobaczyć zespół kościoła parafialnego św. Piotra i Pawła przy ulicy Jana Pawła II. Jego główną część stanowi XVIII-wieczny kościół, który przechodził pewne modyfikacje w XIX i na progu XX w. Obok świątyni wznoszą się pochodzące z XIX stulecia dzwonnica i plebania. W Żychlinie można też znaleźć starą synagogę i ponad stuletnie obiekty przemysłowe. Niektóre kamieniczki przy rynku powstały również w XIX w. Po zwiedzeniu Żychlina, wracamy na szlak "Przez Trójkę" i jedziemy na zachód, aby po niecałych 3 km dotrzeć polną drogą do Starego Miasta pod Koninem.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments