rowerowy czarny

Szlak rowerowy R-1

Czarnym szlakiem rowerowym po Puszczy Zielonce R-1 można przejechać ze stacji kolejowej w podpoznańskich Owińskach do Gruszczyna nad Jeziorem Swarzędzkim. Trasa przecina teren Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i pokrywa się z południowym fragmentem cysterskiego szlaku rowerowego. Ma nieco ponad 15 km, przez co doskonale nadaje się na jednodniową wycieczkę dla średniozaawansowanych rowerzystów.

Zarówno Gruszczyn, jak i Owińska to ważne węzły szlaków rowerowych, przecinających Puszczę Zielonkę. Przez pierwszą z tych miejscowości przebiega m.in. odcinek PTR czarnego traktu dla cyklistów z Poznania do Pobiedzisk. Szlak R-1 spotyka się w Owińskach m.in. z niebieskim traktem turystycznym z Dziewiczej Góry do Sławy Wielkopolskiej i Małym Pierścieniem Rowerowym wokół Murowanej Gośliny.

Z dworca Poznań Główny na stację PKP w Owińskach można przewieźć swój rower pociągiem w ciągu około 30 minut. Zanim podąży się szlakiem R-1 na wschód, warto jeszcze zajrzeć do zachodniej części miejscowości, w której wznosi się wspaniały, pocysterski zespół klasztorny. Opactwo cysterek w Owińskach zostało ufundowane przez księcia Przemysła I w XIII w. Widoczne w nim dziś, barokowe budynki pochodzą natomiast z pierwszej połowy XVIII w. Nad całym kompleksem góruje elegancka kopuła z latarnią kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela. Cały zespół jest obecnie siedzibą Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. W Owińskach warto też zobaczyć niewielki, renesansowy kościół św. Mikołaja z XVI w. oraz klasycystyczny pałac von Tresków. W parku przy ulicy Kolejowej wznoszą się natomiast neogotyckie ruiny dawnego szpitala psychiatrycznego.

Szlak rowerowy po Puszczy Zielonce R-1 wiedzie ze stacji PKP w Owińskach na wschód ulicą Kolejową. Droga prowadzi najpierw skrajem Puszczy Zielonki, a potem wjeżdża w las. Opuszczamy go po około 2 km, aby znaleźć się w położonej wśród malowniczych pól, niewielkiej wsi Mielno. Stamtąd szlak rowerowy R-1 wiedzie w kierunku Wierzonki i Wierzenicy. Po drodze między tymi dwoma miejscowościami napotkamy unikatową, chłopską karczmę krytą strzechą. Najcenniejszym zabytkiem w Wierzenicy jest natomiast drewniany kościół św. Mikołaja. Ta jednonawowa, kryta gontem świątynia powstała jeszcze XVI w., a budowa jej wejściowej wieży, zwieńczonej metalowym hełmem, rozpoczęła się na krótko przez przed pierwszym rozbiorem Polski. Inną ciekawostką w Wierzenicy jest zabytkowy dwór Augusta Cieszowskiego wraz z pobliskim folwarkiem.

Szlak rowerowy R-1 prowadzi z Wierzenicy przez las na południe, do Kobylnicy. Znajduje się w niej przystanek PKP na linii kolejowej z Poznania do Gniezna. Swój początek ma w tej miejscowości także żółty szlak turystyczny na Dziewiczą Górę, wiodący przez Miechowo i Kicin. Ostatnim przystankiem traktu R1 jest pobliski Gruszczyn, skąd można wrócić na rowerze do centrum Poznania trasą wiodącą nad brzegiem Jeziora Swarzędzkiego i przez wschodni klin zieleni.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments