rowerowy czarny

Szlak rowerowy R-10

30-kilometrowy szlak rowerowy R-10 rozpoczyna się w Raczkowie koło Skoków i wiedzie wschodnim skrajem aglomeracji poznańskiej nad jezioro Lednica. Trakt ten jest prawdziwą ucztą dla miłośników wiejskich krajobrazów i urokliwych zabytków. Wybierając go, można odkryć mało znane wielkopolskie pałace i kilka drewnianych kościółków.

Wieś Raczkowo to jedna z atrakcji Szlaku Kościołów Drewnianych Wokół Puszczy Zielonki. Tutejsza świątynia została wybudowana pod koniec XVIII w. w miejscu wcześniejszej, średniowiecznej. Malowany na czarno kościółek ma wysoką wieżę, zwieńczoną baniastym hełmem. Szlak rowerowy R-10 prowadzi nas z Raczkowa na wschód, do pobliskiego Jabłkowa, gdzie napotykamy bardzo podobną świątynię, wzniesioną z drewnianych desek w połowie XVIII stulecia. W miejscowości tej wznosi się także klasycystyczny pałac z pierwszej połowy XIX w. Niestety obecnie obiekt ten jest w bardzo złym stanie, a jego okna są zamurowane cegłami.

Szlak rowerowy R-10 prowadzi z Jabłkowa na południe, do Rybieńca. Miejscowość ta leży w sąsiedztwie kilku stawów rybnych. Jej najważniejszym zabytkiem jest neobarokowy dwór z początku XX w. Otoczona parkiem rezydencja przeszła niedawno gruntowną renowację i znajduje się w rękach prywatnych. Ruszamy stąd naszym „pałacowym szlakiem” do Łagiewnik Kościelnych, aby zobaczyć kolejny, murowany dwór. Pietrowa rezydencja powstała w XIX w. i mieszczą się w niej obecnie mieszkania. Największą ozdobą Łagiewnik Kościelnych jest natomiast drewniany kościół Bożego Ciała, wybudowany w XVIII stuleciu.

Dwór szlachecki w pobliskich Myszkach, dokąd zabiera nas dalej szlak rowerowy R-10, powstał w latach 70-tych XIX w. Wyróżniają go dwa piętrowe skrzydła, splecione ze sobą parterowym łącznikiem. Podobnie jak pałacyk w Łagiewnikach Kościelnych, stał się on po II wojnie światowej własnością Państwowego Gospodarstwa Rolnego i do dziś czeka na odzyskanie dawnej świetności. Przejeżdżamy z Myszek rowerowym traktem na południowy wschód, do Sławna, w którym odnajdujemy kolejny drewniany kościół. Świątynia ma prostą sylwetkę i jak wiele podobnych w regionie, pomalowana jest na czarno. Odwiedzając ją, warto wstąpić do przytulnego wnętrza ze ścianami w kolorze niemalowanego drewna i pięknymi, klasycystycznymi ołtarzami. Kolejną atrakcją Sławna jest otoczony starym parkiem, klasycystyczny pałacyk z XIX w.

Szlak rowerowy R-10 kieruje się ze Sławna na wschód, do małej osady Kamionek, w której to zakręca na południe, prowadząc wprost na Pola Lednickie pod Imiołkami. To właśnie na nich, od lat 90-tych, w każdą pierwszą sobotę czerwca, poznański dominikanin o. Jan Góra organizuje wielotysięczne spotkania katolickiej młodzieży. Ich kulminacją jest przejście pielgrzymów przez ogromną Bramę III Tysiąclecia, wykonaną w kształcie ryby z metalowej kratownicy. Nasz trakt prowadzi dalej przez Skrzetuszewo do wsi Rybitwy nad zachodnim brzegiem Lednicy. Wznosi się tam przy szosie zabytkowy wiatrak. Wchodząc po schodach na jego balkon, można zobaczyć kolejne tego typu obiekty, zgromadzone po drugiej stronie jeziora, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.

Dojeżdżamy następnie do Lednogóry, gdzie w małym parku, nad samym jeziorem, wznosi się ciekawy kościół neogotycki pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Innymi ciekawostkami w centrum miejscowości jest dworek z przełomy XIX i XX w., a także rustykalna restauracja, urządzona w starym, murowanym młynie. Szlak rowerowy R-10 przechodzi w Lednogórze na drugą stronę drogi krajowej nr 5 i prowadzi do oddalonej o 2 km na południe, XIX-wiecznej stacyjki kolejowej. Kończy się natomiast w pobliskim Imielenku, w którym odnajdujemy kolejny, około 100-letni dworek.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments