rowerowy czarny

Szlak rowerowy R-11

22-kilometrowy szlak rowerowy R-11 przecina bardzo atrakcyjne turystycznie tereny na pograniczu powiatów gnieźnieńskiego i poznańskiego. Prowadząc z Kamionka, wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Lednica, przez Dziekanowice i Imielno do Kociałkowej Górki pod Pobiedziskami. Po drodze można odwiedzić Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim i Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach.

Kamionek, w którym wyznaczono początek szlaku R-11, to niewielka wieś, oddalona około 2 km od północnego brzegu jeziora Lednica. Wyruszamy stąd najpierw na wschód, do sąsiedniej miejscowości Dziećmiarki, a następnie kierujemy się na południe, w stronę Waliszewa. Na chwilę wjeżdżamy do lasu. Niedługo po przekroczeniu na drugą stronę drogi wojewódzkiej nr 197, szlak R-11 prowadzi już wśród pól i zadbanych gospodarstw rolnych, rozrzuconych wzdłuż wschodniego brzegu Lednicy. Od jeziora drogę oddzielają na tym odcinku pola uprawne. Mijamy spokojne wsie Waliszewo i Siemianowo, powoli zbliżając się do Dziekanowic.

Aby dotrzeć do Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim, trzeba w Dziekanowicach na chwilę zobaczyć ze szlaku R-11 w prawo i kierować się prowadzącymi wśród pól, wąskimi asfaltówkami, zgodnie z rozmieszczonymi na zakrętach tablicami informacyjnymi. W pewnym momencie, po lewej stronie mijamy starą stodołę nad jeziorem, w której urządzono ekspozycję archeologiczną. Do zwiedzenia tego miejsca, wraz z Ostrowem Lednickim i parkiem etnograficznym w Dziekanowicach, uprawnia ten sam bilet wstępu.

Po obejrzeniu wystawy skarbów odnalezionych w danych piastowskim grodzisku, kierujemy się dalej na północ, do oddalonego o około 1 km Małego Skansenu. Można tam obejrzeć kilka zabytkowych, wiejskich zabudowań i wystawę poświęconą europejskiej trasie pielgrzymkowej św. Jakuba. Z Małego Skansenu co pół godziny kursuje prom na Ostrów Lednicki, na którym znajdują się najlepiej zachowane w Wielkopolsce ruiny przedromańskiego Palatium Mieszka I. W X w., w czasach świetności grodu, na wyspie znajdowała się także świątynia, która była jednym z hipotetycznych miejsc chrztu pierwszego chrześcijańskiego władcy Polski. Wystawiona na Ostrowie Lednickim makieta pozwala sobie wyobrazić, jak tutejsze piastowskie grodzisko prezentowało się przed tysiącem lat. Wokół książęcego Palatium wznosił się wysoki wał. Również brzegi wyspy były silnie ufortyfikowane, a ze stałym lądem łączyły je od zachodu i wschodu dwa długie, drewniane mosty.

Po obejrzeniu Ostrowa Lednickiego wracamy do Dziekanowic i kontynuujemy podróż szlakiem rowerowym R-11 na południe. Kolejną pierwszorzędną atrakcją, która nas czeka, jest Wielkopolski Park Etnograficzny, w którym zgromadzono kilkadziesiąt wiejskich chałup oraz budynków gospodarskich z całego regionu, a także wielowiekowe karczmy, studnie z drewnianymi żurawiami i wiatraki. Pośrodku zrekonstruowanej wsi, rozplanowanej w kształcie bochna chleba, wznosi się XVIII-wieczny, drewniany kościółek. Do każdego z budynków można wejść, obejrzeć sprzęty, których nasi prapradziadkowie używali jeszcze około 100 lat temu i wysłuchać komentarzy przewodników. Najstarszy dom w skansenie pochodzi z początku XVII w. Na zachodnim skraju osady wznoszą się natomiast trzy zrekonstruowane dwory szlacheckie, z których najokazalszy udostępniony jest dla zwiedzających.

Szlak R-11 prowadzi nas z Dziekanowic na południe. Przekraczamy ruchliwą drogę krajową nr 5 i kierujemy się w stronę wsi Imielenko, w pobliżu której znajduje się stacja PKP Lednogóra. Rowerowy trakt prowadzi dalej do Imielna, nad którego panoramą góruje neogotycki kościół pw. Narodzenia NMP z drugiej połowy XIX w. Następnie kierujemy się na południowy zachód, przez Nową Wieś Lednogórską do Golunia, w którym można zobaczyć pozostałości szlacheckiego dworku z XIX w. Na kolejnym szlak R-11 prowadzi przez las. Po minięciu niewielkiej osady Nowa Górka dojeżdżamy do Kociałkowej Górki, która jest jego ostatnim przystankiem. Wznosi się w niej niewielki, XIX-wieczny pałacyk. Ciekawostką są tu też pozostałości zlokalizowanego w pobliskim lesie grodziska z VI w. W Kociałkowej Górce trakt R-11 spotyka się ze Szlakiem rowerowym po Puszczy Zielonce R-12, którym można dotrzeć m.in. do Pobiedzisk i Krześlic.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments