rowerowy czarny

Szlak rowerowy R-8

Szlak rowerowy R-8 ma prawie 29 km i można nim dotrzeć z Dąbrówki Kościelnej do Skrzetuszewa przy Polach Lednickich. Ten łącznikowy trakt przecina głównie urokliwe pola uprawne, prowadząc po drodze do niewielkich jezior, wiejskich kościółków i kilku starych, szlacheckich dworków.

Dąbrówka Kościelna to miejscowość na wschodnim skraju Puszczy Zielonka. Można do niej dotrzeć m.in. Dużym Pierścieniem Rowerowym z Czerwonaka, albo szlakiem dla cyklistów R-4 z Murowanej Gośliny. Znajduje się w niej Sanktuarium Matki Bożej Dąbrowieckiej, do którego tłumnie zjeżdżają pielgrzymi na uroczyste odpusty 15 sierpnia i 8 września. Miejsce to ma długą historię, jednak na przestrzeni wieków stojące w nim kościoły niszczały w pożarach. Obecna, neobarokowa świątynia w Dąbrówce Kościelnej, w której przechowywany jest słynący z łask obraz Matki Bożej Pocieszenia, została zbudowana w latach 30-stych XX w. Ciekawostką jest wznoszący się nieopodal kościoła pomnikowy dąb, nazwany imieniem Jana Pawła II.

Szlak rowerowy R-8 wychodzi za Dąbrówką Kościelną z obszaru Puszczy Zielonki i prowadzi skrajem lasu do Pawłowa Skockiego, w którym można zobaczyć ruiny dawnego, szlacheckiego dworu z przełomu XIX i XX w. Trakt przecina za tą miejscowością kolejno drogę wojewódzką nr 197 z Kiszkowa do Skoków oraz tory kolejowe. Mijamy niewielką wieś Młynki i kierujemy się dalej na północny wschód, docierając w końcu do położonej wśród pól miejscowości Wysoka. Jest to najdalej wysunięty na północ punkt rowerowego traktu. Dalej zakręca on na zachód, do Rybna Wielkiego.

Ta ostatnia wieś, jak sama nazwa wskazuje, słynie z tradycji rybackich. Jej mieszkańcy mieli przez wieki dogodne warunki do uprawiania tej profesji, a to za sprawą dwóch jezior, sąsiadujących od południa i północy z miejscowością: Rybnem Wielkim i Rybnem Małym. W okolicy znajdują się także rozległe stawy hodowlane, nad które poprowadzi w następnej kolejności szlak rowerowy R-8. Zanim wyruszy się w dalszą trasę, warto jednak zwrócić uwagę na wznoszący się w Rybnie Wielkim dwór z pierwszej połowy XIX w., przy którym działa obecnie stadnina koni. We wsi znajduje się także niewielka stacyjka kolejowa, z której można dojechać do Gniezna i Wągrowca.

Szlak rowerowy R-8 prowadzi z Rybna Wielkiego na południe, do pobliskiego Brudzenia, za którym przechodzi po grobli oddzielającej dwa z okolicznych stawów rybnych. Jedziemy następnie wzdłuż brzegów dwóch kolejnych akwenów na zachód, do Kiszkowa. Jest to murowana wieś, której centrum przypomina małe miasteczko. Wznoszą się w nim dwa zabytkowe kościoły. Pierwszy, drewniany, powstał z pierwszej połowy XVIII w., a jego murowana kaplica została wybudowana w jeszcze wcześniejszym stuleciu. Nie sposób nie zauważyć też spiczastej wieży ceglanego kościoła poewangelickiego. Ta neogotycka świątynia stanęła w miejscowości na przełomie XIX i XX w.

Szlak R-8 prowadzi z Kiszkowa na południe, śródpolną drogą do Węgorzewa, w którym wznosi się klasycystyczny, murowany dwór z pierwszej połowy XIX w. Kierujemy się dalej na wschód, gdzie miniemy kolejne, stare, szlacheckie siedziby we wsiach Chorzewo i Głębokie. Położone za nimi Skrzetuszewo to ostatni punkt szlaku rowerowego R-8. Leży ono niecałe 3 km na zachód od jeziora Lednica i słynnych Pół Lednickich, na których w każdą pierwszą sobotę czerwca organizowane są wielotysięczne spotkania katolickiej młodzieży. Symbolem tego miejsca jest wykonana z metalowej kratownicy Brama III Tysiąclecia, przypominająca swoim kształtem rybę. Aby wrócić ze Skrzetuszewa do Poznania, można wybrać biegnący na południe szlak rowerowy R-10, który prowadzi drogami asfaltowymi do oddalonej o kilka kilometrów stacji PKP w Lednogórze.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments