rowerowy czerwony

Szlak rowerowy "Rowerowa Szóstka"

"Rowerowa Szóstka" to prawie 97-kilometrowa pętla, pozwalająca zwiedzić wiele ciekawych miejsc we wschodniej Wielkopolsce. Większość odcinków traktu wiedzie przez malownicze obszary wiejskie i leśne zagajniki. Poza wieloma starymi dworami i kościołami, na turystów czeka na nim taka nietypowa atrakcja, jak przeprawa promowa przez Wartę w Sławsku.

Oznakowany kolorem czerwonym, rowerowy szlak rozpoczyna się i kończy w gminie Stare Miasto, położonej na południowych przedmieściach Konina, w bezpośrednim sąsiedztwie węzła autostrady A2. Startujemy z ulicy Rychlewskiej, przy której wznosi się najcenniejszy zabytek miejscowości, kościół św. Ap. Piotra i Pawła. Jego najstarsza, romańska część, obecnie stanowiąca boczną kaplicę, pochodzi z pierwszej połowy XIII w. W końcówce średniowiecza świątynię tą rozbudowano w stylu gotyckim, a kolejnej poważnej modyfikacji doczekała się na przełomie XIX i XX w., gdy jego główna bryła nabrała cech modnego w owym okresie stylu neoromańskiego.

"Rowerowa Szóstka" prowadzi ulicą Szkolną w Starym Mieście na wschód. Docieramy przez krótki odcinek leśny do wsi Branno i dalej, do Sławska nad Wartą. W tej ostatniej miejscowości wznosi się ciekawy, XIX-wieczny pałacyk oraz barokowy kościół z szeroką wieżą w kształcie rotundy. Po ich obejrzeniu, przepływamy ze Sławska rzecznym promem na północny brzeg Warty. „Rowerowa Szóstka” prowadzi teraz przez Węglewskie Holendry do miasteczka Golina, leżącego na skraju Pojezierza Kujawskiego, przy drodze wojewódzkiej nr 92. Miejscowość ta jest najdalej wysuniętym na północ przystankiem naszej rowerowej pętli. Warto w niej zwrócić uwagę na XVIII-wieczny kościół drewniany pw. św. Jakuba Apostoła, klasycystyczny dworek szlachecki z pierwszej połowy XIX w. oraz kilka innych, ponad stuletnich zabudowań. Szlak prowadzi później z Goliny na południowy zachód, do pobliskiego Myśliborza, w którym najważniejszym obiektem jest gotycki kościół św. Mateusza. Na przestrzeni wieków, po wybieleniu zewnętrznych murów i nieznacznych modyfikacjach, świątynia ta nabrała cech stylu barokowego.

Wracamy inną trasą z Myśliborza do miejsca przeprawy promowej w Sławsku. Długi odcinek „Rowerowej Szóstki” prowadzi teraz malowniczym, północnym brzegiem Warty. Po przedostaniu się na drugi brzeg, dojeżdżamy do wiaduktu nad autostradą A2 i jedziemy dalej, przez Zarzew do miejscowości Rzgów. W tej ostatniej warto zobaczyć niezwykle cenny, drewniany kościół św. Jakuba z XVI w. Kolejny, ciekawy zabytek na szlaku spotkamy już w pobliskich Grabienicach. Jest to gotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XIV w., który w XVIII stuleciu został gruntownie odrestaurowany w stylu barokowym. Przejeżdżamy następnie przez wieś Modlibogowice, słynąca w tej okolicy z popularnej dyskoteki. Kolejnymi ciekawymi przystaniami są natomiast Kuchary Borowe, gdzie warto zwrócić uwagę na zabytkową zagrodę z początku XX w., a także Grodziec, w którym wznosi się barokowy pałac z XVIII w., zmodernizowany w kolejnym stuleciu w stylu klasycystycznym. Miejscowość ta słynie także z największej w Wielkopolsce hodowli koni huculskich.

W Grodźcu czerwony szlak rowerowy odbija na północny wschód, aby zaprowadzić nas przez Jaroszewice do niewielkiego miasta Rychwał, leżącego przy drodze krajowej nr 25. Ciekawymi zabytkami jest tutaj kościół parafialny, którego początki sięgają XV w., a także zespół dworski przy ulicy Kaliskiej, w którym poza XIX-wiecznym pałacykiem zachowały się także ruiny wcześniejszego dworu z XVII stulecia. W Rychwale można zaobserwować oryginalny układ urbanistyczny, pochodzący z czasów lokacji miasta w XIV w. Inną ciekawostką jest tutaj XIX-wieczny wiatrak Koźlak.

„Rowerowa Szóstka” zabiera nas z Rychwału na południowy wschód, do Grochowów, w których wznosi się ciekawy kościół parafialny z początku XX w. a także pochodzący z tego samego okresu, gliniany dom. Następnie odbijamy znów na północny wschód, aby dotrzeć przez Sarbicko do Tuliszkowa. Najciekawszym zabytkiem w tym mieście jest postawiony na wzniesieniu, okazały kościół św. Wita. Pochodzi on z XV w., a w kolejnych wiekach, podobnie jak większość średniowiecznych kościołów w regionie, przechodził różne modyfikacje. Obok kościoła wznosi się plebania z początku XX w.

Z Tuliszkowa nasz rowerowy trakt prowadzi na północny zachód, przez Krępę do miejscowości Niklas. Ta ostatnia leży nad rzeką Pową, uchodzącą w Koninie do Warty. Udajemy się wzdłuż jej prawego brzegu na północ, aż do wsi Lisiec Mały, gdzie „Rowerowa Szóstka” skręca w prawo, a następnie w lewo, prowadząc na północny wschód, do Kręgoli. Za tą miejscowością przejeżdżamy znów na północną stronę autostrady A2 i docieramy przez Janowice do Żychlina, w którym najciekawszym zabytkiem jest ewangelicki kościół z pierwszej połowy XIX w. Wznoszą się przy nim pochodzące z tego samego okresu, ciekawe mauzoleum oraz XVIII-wieczna dzwonnica. W Żychlinie czerwony szlak „Rowerowa Szóstka” skręca w lewo, aby zaprowadzić nas z powrotem do centrum Starego Miasta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments