rowerowy niebieski

Szlak rowerowy "Urokliwe doliny"

Szlak "Urokliwe doliny" to 27-kilometrowa, rowerowa pętla. Pozwala zwiedzić północne okolice Skorzęcina, który jest jedną najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Wielkopolsce. Duża część odcinków szlaku prowadzi przez tereny leśne, zlokalizowane pomiędzy wielkimi jeziorami Niedzięgiel i Ostrowickim.

Skorzęcin leży nad północnym brzegiem jeziora Niedzięgiel. Ta popularna miejscowość wypoczynkowa, dysponująca wieloma hotelami, domami wczasowymi i restauracjami. Można w niej znaleźć także domki letniskowe do wynajęcia, boiska i korty tenisowe, a także szeroką plażę i molo. Jezioro Niedzięgiel to dość rozległy akwen o nieregularnej linii brzegowej, z licznymi zatokami, półwyspami i wysepkami. Jego wody zaliczane są do III klasy czystości. Latem w to miejsce chętnie przybywają wędkarze i pasjonaci żaglówek. Istnieje możliwość przepłynięcia się po Niedzięgielu także stateczkiem wycieczkowym.

Niebieski szlak wychodzi z centrum kurortu na wschód. Przejeżdżamy leśną drogą do pobliskiej, historycznej wsi Skorzęcin. Mijamy tam kilka gospodarstw i zakręcamy na północ. Trakt „Urokliwe doliny” przez chwilę wiedzie wśród pól uprawnych, a następnie skręca znów do lasy. Po kilku kilometrach wyjedziemy na jego skraj, aby śródpolną trasą dotrzeć do dużego gospodarstwa. Skręcamy przy nim w lewo, w drogę asfaltową, prowadzącą do Sokołowa. Jeszcze przed dotarciem do tej miejscowości, po niecałym kilometrze, na łuku szosy, niebieski szlak odbija jednak w prawo. Po pewnym czasie mijamy kolejny folwark i wjeżdżamy na chwilę do lasu. Tam, na najbliższym skrzyżowaniu, musimy skręcić znowu w prawo, w kierunku północnym.

Szybko znów wyjeżdżamy na pola uprawne. Po minięciu kilku gospodarstw niebieski szlak prowadzi nas na północny wschód, przez osadę Gaj i kolejny, niewielki lasek, a następnie pola uprawne na południowy brzeg Jeziora Ostrowickiego. Jest to dość rozległy akwen, rozgałęziający się w trzy wąskie ramiona. Szlak „Urokliwe doliny” doprowadził nas do leżącej nad nim wsi Ostrowite Prymasowskie, w której można zobaczyć kilka tradycyjnych, wiejskich zabudowań, w tym jeden zabytkowy dom, wzniesiony ponad sto lat temu w konstrukcji szachulcowej.

Niebieski trakt wiedzie dalej na południowy wschód, wzdłuż jednej z długich zatok Jeziora Ostrowickiego. Kolejnym przystankiem jest wieś Skubarczewo. Mijamy przed nią jeszcze jedno, tym razem niewielkie jezioro i skręcamy za nim w prawo, na południe. Przed nami ostatni, kilkukilometrowy odcinek niebieskiego traktu, który będzie nas prowadzić cały czas przez las, aż do wypoczynkowego Skorzęcina.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments