pieszy zielony

Szlak „Wokół Wigier” im. Antoniego Patli

Na odcinku Stary Folwark – Węgzał szlak o randze międzynarodowej (9,7 km) – stanowi fragment trasy E-11.

Jest to główny i najchętniej odwiedzany szlak Wigierskiego Parku Narodowego. Wędrując dookoła perły suwalskich jezior, obejrzymy ze wszystkich stron leżący na dawnej wyspie pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach – jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny. Będzie też okazja podziwiania malowniczych zatok wigierskich oraz innych urokliwych jezior.

Szlak przebiega przez malownicze tereny leśne i rolnicze, przecina urokliwą dolinę Czarnej Hańczy. Po­konamy moreny, wzgórza kemowe, tarasy rzeczne oraz zagłębienia wytopiskowe, wypełnione wodą lub torfem. Będziemy obcować z fascynującą przyrodą. Wędrówkę szlakiem można wzbogacić, przemierzając znajdujące się w bliskim sąsiedztwie ścieżki edukacyjne: „Płazy” w Rosochatym Rogu i „Jeziora” w okolicach Słupia. Na trasie szlaku: pokamedulski zespół klasztorny oraz Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Szczególnie piękne widoki można podziwiać z wież widokowych w Starym Folwarku, Kruszniku, Bryzglu i Gawrych Rudzie.

Szlak chętnie odwiedzany przez rowerzystów (chętniej niż przez pieszych), choć w niektórych miejscach trudny do pokonania rowerem. Trasa jednodniowa dla nieobciążonych rowerów. Odcinki prowadzące po drogach leśnych bardzo dobre dla narciarzy.

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments