miejski Trakt Cesarsko-Królewski

Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu

Zwiedzanie miast to jedna z najczęstszych form turystyki, jednak bez pomocy doświadczonego przewodnika, latwo się pogubić w sieci ulic i uliczek, pominąc mniej charakterystyczne, a jakże ciekawe szczegóły oddające charakter danego miejsca. Przedstawiona trasa ma niespełna 5km, jednak pokazuje nam jedynie głowny kierunek zwiedzania.

Podróż rozpoczynamy na Śródce – w poczatkowych planach, to tu miało się znajdować centrum Poznania, jednak ostatecznie na lokalizację wybrano lewy brzeg Warty. Obecnie ta cześć miasta jest rewitalizowana, a dzięki staraniom lokalnych organizacji ma szansę stac się ważnym punktem na kulturalnej mapie Poznania. Następnie ruszamy przez Most Jordana na Ostrów Tumski. Miedzy mostami Rocha i Chrobrego oraz na cyplu między starym i nowym korytem Warty, od kilku lat są organizowane liczne happeningi: "Pogrzeb Zimy", "Wianki" czy "Święto Lampionów", które z roku na rok przyciągaja coraz więcej uczestników – więcej informacji można znaleźć na facebooku.Warto zobaczyć: Kościół św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki,, brama Jazu Katedralnego, Złota Kaplica w katedrze Poznańskiej, Kościół NMP i Bazylika Archikatedralna św. Piotra i Pawła.

Z Mostu Chrobrego zmierzamy przez Chwaliszewo w kierunku Starego Miasta. Centrum, to nie tylko uciecha dla oka – sporo radości znajdziemy także podczas kosztowania regionalnych potraw, nie tylko pyz i pyr, serwowanych w licznych baradh i restauracjach. Koniecznie musimy tu być w samo południe – wówczas na szczycie ratuszowej wieży pojawią się słynne poznańskie koziołki!Warto zobaczyć: Ratusz i słynne Koziołki, pomnik Bamberki, dawny zamek królewski na Wzgórzu Przemysła (z obecnie rekonstruowaną częścią, zwaną przez niektórych złośliwie "Zamkiem Gargamela").

Gdy chwile odpoczniemy ruszamy dalej ulicą Paderewskiego, mijając po prawej kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor Franciszkanów gdzie znajduje się makieta dawnego Poznania. Przy wejściu na Plac Wolnosci znajduje się słynny Hotel Bazar – to tu w 1918r. miała miejsce płomienna przemowa Ignacego Padarewskiego, ktora poruszyła serca poznaniaków i przyczyniła się do wybuchu powstania. Idąc dalej ul. 27 Lutego waro odbić nieco z obranej trasy w lewo i ul. Gwarną dojść do dawnego Zamku Cesarskiego, stanowiącego obecnie jeden z najprężniej działających ośrodków klturalnych Poznania.Warto zobaczyć: Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Narodowe, Teatr Polski, Okrąglak.

Z Zamku możemy się cofnąć na "szlak" lub przejść na Plac Adama Mickiewicza. Obok placu jest park z dużą fontanną, gdzie można odpocząć kładąc sie na trawie w cieniu platanów słuchając gwaru ptaków i turkotu kół tramwajów. Stad też mamy świetny widok na glówny budynek Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Akademię Muzyczną, filharmonię i operę. Latem to miejsce szczególnie upodobali sobie amatorzy slacklineringu - akrobacji na taśmie.

Powoli dobiegamy końca szlaku – mijając klimatyczny Most Teatralny wchodzimy na Jeżyce, jedną z najbardziej klimatycznch, typowo poznańskich dzielnic uwiecznionych w pamięci pokoleń "Jeżycjadą" (słynną serią powieści młodzieżowych autorstwa Małgorzaty Musierowicz).Warto zobaczyć: zabytkowe kamienice przy ul. Roosevelta, Teatr Nowy, Rynek Jeżycki.

Cała trasa jest przeprowadzana wzdłuż chodników, dzięki czemu możemy zwiedzac bezpiecznie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments