ścieżka spacerowa

Trasa nordic walking "JEZIORNA" wokół Jeziora Swarzędzkiego

Spacerowa trasa swarzędzka nordic walking rozpoczyna się przed wejściem głównym na Pływalnię „Wodny Raj” – jednym z obiektów SCSiR.

Ruszamy w stronę lodowiska. Za budynkiem lodowiska wchodzimy na ścieżkę spacerową, biegnącą wzdłuż brzegu jeziora. Na wysokości kościoła św. Marcina ścieżka skręca w lewo.

Po 700 metrach dochodzimy do przystani wodnej. Jest tu plac zabaw, ławeczki i pomost. Tuż przed przystanią ma swój początek ścieżka zdrowia.

Warto wiedzieć, że w Swarzędzu trenuje UKS Canoe, propagując ciekawą i rzadką w Polsce dyscyplinę: kajak–polo. W letnie dni można spotkać zawodników grających na „wodnym boisku”.

Zmierzamy ścieżką wzdłuż brzegu jeziora. Po ok. 2,2 km dochodzimy do ul. Cieszkowskiego i przechodzimy przez przejście dla pieszych na drugą stronę ulicy. Kierujemy się w lewo, w stronę Gruszczyna i Kobylnicy. Na moście na rzece Cybinie żegnamy się ze Swarzędzem i witamy się z Gruszczynem (gm. Swarzędz).

Docieramy na wysokość figury Matki Boskiej stojącej po drugiej stronie ulicy. Przechodzimy przez przejście i przed figurą skręcamy w ulicę Leśną. Po lewej stronie rozpościera się widok na dolinę Cybiny, który aż kusi, aby zejść i poprowadzić tę trasę bardziej malowniczo. Niestety, tereny prywatne uniemożliwiają ten zabieg.

Mijamy ogródki działkowe, żegnamy się ze ścieżką brukowaną i na 3,2 km wędrówki wchodzimy na teren Lasów Komunalnych Miasta Poznania. Dochodzimy do zabudowań Leśnictwa Miejskiego „Zieliniec” – 3,7 km. W sąsiedztwie drogi asfaltowej (ul. Darniowa) przy bramie wejściowej skręcamy w lewo. Jest tu parking samochodowy i miejsce postoju. Pierwszym obiektem za leśniczówką jest... pasieka. Po prawej stronie trasy znajduje się polana biwakowa. To miejsce na ognisko, czy grilla, wyposażone w ławeczki i leśne boisko. Tutaj nasza trasa łączy się z Cysterskim Szlakiem Rowerowym (oznakowanym stylizowanym krzyżem), Drogą św. Jakuba (oznakowaną muszlą) i Piastowskim Traktem Rowerowym. Biegnie tu także oznakowana ścieżka leśna – ewidentny dowód częstych spacerów turystów i mieszkańców.

Idąc dalej droga skręca naturalnie w prawo. Niebawem dochodzimy do punktu widokowego z możliwością zejścia schodami w dół – na sam brzeg Jeziora Swarzędzkiego. Kątem oka rejestrujemy, że w krajobrazie jeziora pojawia się spora wyspa.

Na 4,3 km trasy, mniej więcej w połowie naszego spaceru, przy brzegu jeziora pojawia się miejsce postojowe z możliwością rozpalenia ogniska. Po chwili odpoczynku, ruszamy dalej.

Wędrujemy wzdłuż brzegu Jeziora Swarzędzkiego. Na 5,7 km kończy się leśna ścieżka i ponownie witamy asfalt i bruk. Wkraczamy do zamieszkałej części Poznania - Zielińca.

450 metrów dalej dochodzimy do mostku na Cybinie płynącej dalej do Jeziora Maltańskiego. Możemy odpocząć na ostatnim punkcie postojowym i pokrzepić się w pobliskim sklepie spożywczym. Warto rzucić okiem na obiekt nieczynnego już młyna. Z tego miejsca roztacza się też widok na spory kawałek Jeziora Swarzędzkiego. Ruszamy dalej! Dochodzimy do skrzyżowania ulicy Strzeleckiej z ulicą Sarnią. Skręcamy wzdłuż brzegu jeziora w lewo i żegnamy Cysterski Szlak Rowerowy, zmierzający wzdłuż zabudowań młyna w kierunku Jeziora Maltańskiego. Ale to trasa na kolejną interesującą wędrówkę.

Nasza droga prowadzi ulicą Strzelecką. Po kilku krokach witamy ponownie Swarzędz. Dochodzimy do Atrium – Centrum Sport & Fitness (7,2 km). Atrium proponuje naukę jazdy konnej dla dzieci i dorosłych, hipoterapię i woltyżerkę. Znajduje się tam także pensjonat dla koni. W ofercie klubu jest także siłownia, aerobik, sala gimnastyczna i sauna. Corocznie, w maju, ośrodek organizuje zawody konne w ujeżdżaniu.

Mijamy Atrium. Ulica Strzelecka przechodzi w ul. św. Marcina, która po łuku skręca w lewo. Idąc, rejestrujemy za płotem m.in. halę sportową i stadion miejski, na którym trenują swarzędzkie kluby sportowe, min. III ligowa drużyna piłki nożnej SKS „Unia”. Tu też odbywają się masowe imprezy takie jak Dni Swarzędza. Mijamy stadion i skręcamy w lewo, w ulicę Kosynierów, kierując się strzałką „pływalnia”. I tak, dochodzimy do końca naszej trasy (8,3 km). Zapraszamy na herbatkę!

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments