rowerowy w Czechach

Trasa rowerowa nr 6258 Zaváda (granica PL/CZ) - Doubrava - Orlová

Trasa ta spełnia w dużej części rolę łącznika dla polsko-czeskiej Pętli rowerowej Euroregionu Śląsk Cieszyński (po czeskiej stronie jest to trasa nr 56). Rozpoczyna się na przejściu granicznym Gołkowice/Závada, a kończy w miejscowości Orlová-Město (znanej też jako Stara Orłowa), gdzie trasa kończy się, jednocześnie łącząc się z Pętlą Euroregionu Śląsk Cieszyński. Pętlą tą możemy podróżować dalej w głąb czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, lub wrócić do Polski do przejścia granicznego Chałupki/Bohumin. Można także z Orlovej wybrać się trasą Pętli Euroregionu Śląsk Cieszyński do oddalonych o ok. 24 km Albrechtic nad Zalewem Terlickim, a stamtąd trasą 6097 powrócić do Polski (do przejścia granicznego Marklowice Górne/Dolni Marklovice, około 20 km). W miejscowości Dětmarovice przecinamy także trasę rowerową nr 6257, bignącą wzdłuż Olzy od Bohumina do wsi Louky położonej niedaleko Czeskiego Cieszyna.

Trasa nr 6298, z pozoru nie wyróżniająca się niczym szczególnym, warta jest poznania szczególnie z powodu szerokiej panoramy rozciągającej się z wzgórza Doubrava (282 m n.p.m.), wznoszącego się nad niewielką miejscowością o takiej samej nazwie. Podziwiać z niego możemy zaczynającą się tuz u stóp wzgórza, porośniętą kopalnianymi szybami Kotlinę Ostrawską i wznoszące się na horyzoncie grzbiety Beskidu Śląskiego po polskiej i Beskidu Śląsko-Morawskiego po czeskiej stronie. Wzgórze to także doskonały punkt widokowy na niewielką, senną miejscowość Doubrava, w której mimo dużych szkód górniczych zachowało się wiele zabytkowych budynków. Jednym z nich jest świątynia rzadko spotykanego w okolicy wyznania – kościół husycki. Ta słabo znana religia chrześcijańska utworzona została przez Jana Husa – żyjącego w średniowieczu czeskiego reformatora religijnego, prekursora protestantyzmu. Jego spalenie jako heretyka na stosie w 1415 roku rozpoczęło trwające blisko 30 lat wojny husyckie, które są kanwą „trylogii husyckiej” Andrzeja Sapkowskiego. Centrum Doubravy odwiedzić możemy za pośrednictwem trasy nr 6259, zaczynającej się na grzbiecie wzniesienia, za jego szczytem. Jeśli zdecydujemy się zjechać trasą nr 6259 do Doubravy, uważajmy na stromym zjeździe ze zbocza rozpoczynającym się tuż za skrzyżowaniem z trasą nr 6258.

Szczególną uwagę warto też zachować przy przekraczaniu ruchliwej szosy 474, po dojechaniu do której trasa nr 6258 skręca w lewo, by po 50 metrach skręcić w prawo w boczną drogę, którą docieramy do Orlovej i kolejnego skrzyżowania. Skręcamy na nim w lewo, po czym w pierwszą po prawej ulicą Petra Cingra. Po krótkim zjeździe docieramy do centrum Starej Orłowej, miasta, które w wyniku szkód górniczych utraciło większość swej przedwojennej zabudowy, po czym skurczyło się do rynku (Staré Náměstí) i kilku pobocznych uliczek z dominującym nad nimi neogotyckim kościołem Wniebowzięcia NMP. W wyniku szkód górniczych zniszczony został m.in. stojący na wzgórzu ponad kościołem zamek, po którym dziś pozostał tylko park.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments