rowerowy niebieski

Trasa rowerowa (szlak niebieski) Jaworze - Górki Wielkie - Ustroń

Trasa prowadzi w większości przez podgórskie tereny w Jaworzu, Górkach i Ustroniu. Została poprowadzona bocznymi drogami, z pominięciem ruchliwych ulic, i połączona jest z kilkoma innymi trasami rowerowymi - w tym dwoma międzynarodowymi. Niestety, nie nadaje się do przejazdu rowerem szosowym czy rolkami – w sporej części prowadzi mocno zniszczonymi drogami asfaltowymi (szczególnie między Jasionkami a Górkami) lub szutrowymi.

Początek (lub koniec) trasy to Jaworze Główne. W projekcie Śląskiej Sieci Tras Rowerowych szlak ten jest zdecydowanie dłuższy (kończy się w Wadowicach), jednak jego oznaczenia w terenie kończą się właśnie w Jaworzu. Trasa omija centrum miejscowości, wspinając się w na stoki pasma Błatniej, po czym prowadzi wzdłuż zboczy Kopanego i Borowiny. W okolicy szczytu tego ostatniego wzniesienia znaleźć możemy dwie ciekawe pamiątki przeszłości, związane z religią. Pierwsza z nich to dawny „leśny kościół”, w którym podczas kontrreformacji zbierali się na nabożeństwa okoliczni ewangelicy. Drugi obiekt pochodzi z zdecydowanie dawniejszych czasów – jest to stanowisko archeologiczne złożone z około 100 kamiennych kopczyków, będące dawniej prawdopodobnie miejscem kultu. Będąc w Jaworzu warto zajrzeć do centrum tej sporej miejscowości i zobaczyć zabytki związane z istniejącym tutaj już w pierwszej połowie XIX wieku uzdrowiskiem.

Za Jaworzem czeka nas przejazd bardzo zniszczoną asfaltową drogą, prowadzącą do Górek Wielkich przez las rosnący na zboczach Zebrzydki. Tuż przed wjechaniem na teren Górek, nieco poniżej trasy znajduje się leśny, częściowy rezerwat „Dolina Łańskiego Potoku”, chroniący wilgotne zbiorowiska podgórskiego łegu jesionowego i nadrzecznej olszyny górskiej. W rezerwacie tym spotkać można także bociana czarnego, bardzo rzadko występującego gatunku. Bocian czarny, w przeciwieństwie do często spotykanego bociana białego zamieszkuje głównie gęste, iglaste lasy.

Przy ulicy Szpotawickiej, którą wjeżdżamy do Górek Wielkich znajduje się jeden z najokazalszych okolicznych pomników przyrody - liczący około 450 lat i mierzący ok. 750 cm obwodu dąb szypułkowy.

Przez centrum Górek przepływa jedna z większych okolicznych rzek – Brennica, która jest popularnym miejscem wypoczynku w upalne letnie dni. Ulicą Szpotawicką dojeżdżamy do ronda - skrzyżowania z ruchliwą ulicą Bielską. Jedziemy prosto, w kierunku zachodnim. W Górkach Wielkich trasa kilka razy zakręca, szybko doprowadzając nas do Czarnego Lasu i niewielkiego osiedla Nierodzim Za Wodą, należącego już do Ustronia. Po prawej stronie szlaku widoczne jest dawne wyrobisko żwiru, dziś już zupełnie zarośnięte. W związku z dużym udziałem żwiru okoliczne gleby należą do niezbyt urodzajnych – stąd właśnie pochodzi nazwa Nierodzim. Mijamy nieliczne zabudowania i wjeżdżamy w las porastający brzegi Wisły. Przejeżdżamy nad niewielkim potokiem Lipowiec i skręcamy w lewo wjeżdżając na wały przeciwpowodziowe Wisły. Początkowo jedziemy jej lewym brzegiem, by po około 4 kilometrach skręcić w prawo i po przekroczeniu Wisły kontynuować drogę ulicą Sportową, obok zabudowań dawnej Kuźni Ustroń. Z początkami przemysłu metalurgicznego w Ustroniu związana jest historia funkcjonowania tej miejscowości jako znanego dziś uzdrowiska. Pierwsze zabiegi lecznicze wykonywane były bowiem z wykorzystaniem gorących żużli wielkopiecowych z istniejącej tutaj już w XVIII wieku huty. Jedziemy dalej wzdłuż Wisły, by po chwili dotrzeć do do centrum miejscowości – dzielnicy Zdrój, gdzie trasa kończy swój bieg.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments