rowerowy zielony

Trasa rowerowa "Zielona" z Kobióra do Radostowic

Ta z pozoru niczym nie wyróżniająca się trasa okazuje się ukrywać co najmniej dwie bardzo interesujące ciekawostki. Jedną z nich jest ukryta wśród lasów nieczynna od 2001 roku baza rakietowa w Czarkowie, a drugą znajdujące się tuż przy niej pozostałości jednego z leśnych pomników pochodzących z czasów panowania pszczyńskich książąt Hochberg von Pless. Z tą pierwszą atrakcją wiąże się także gratka dla fanów geocachingu – bardzo wysoko oceniana skrzynka typu quiz. Dla mnie sporym zaskoczeniem (rzadko bywam w tych okolicach) byli także często pozdrawiający się rowerzyści.

Trasa rozpoczyna się obok budynku Nadleśnictwa Kobiór, i połączona jest z niebieską trasą rowerową - Plessówką – biegnącą z Pawłowic do Pszczyny. Po kilkudziesięciu metrach od miejsca rozpoczęcia zielonej trasy Plessówka skręca w lewo, prowadząc pod nasypem kolejowym przez bardzo oryginalny mostek wybudowany wzdłuż potoku Korzyniec. Warto tutaj zwrócić uwagę na tablicę informująca o historii szlaku kolejowego, wzdłuż którego jedziemy. Trasa „Zielona” prowadzi w las i rozpoczyna się dość monotonny przejazd prostym, szerokim duktem leśnym. Po dojechaniu do sporej uprawy leśnej skręcamy w lewo (to skrzyżowanie może być nieoznakowane) i rozpoczynamy kolejny długi, prosty i płaski odcinek mierzący około 1,5 km. Kolejny zakręt trasy kieruje nas na drogę wyłożoną betonowymi płytami – do bazy rakietowej pozostało już tylko kilkaset metrów. Wjazd do niej znajduje się na niewielkiej polanie, na której aktualnie składowany jest tłuczeń, najprawdopodobniej przeznaczony do budowy drogi. Po prawej stronie, z niewielkim zagajnikiem sosnowym znajduje się spory budynek pełniący zapewne funkcję garaży, natomiast wejście do centralnej części bazy znajduje się po przeciwnej, lewej stronie drogi.

Baza rakietowa Czarków (tak nazywa się miejscowość, w granicach której znajduje się obiekt) powstała w 1962 roku jako 18 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej, a po jego rozformowaniu w 1989 roku teren przejął 74 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej wchodzący w skład Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych RP. Jego celem była ochrona przeciwlotnicza Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego za pomocą zestawów rakietowych S-125 Newa. To właśnie te rakiety, produkowane w ZSRR od lat 60-tych zestrzeliły w 1999 roku w okolicach Belgradu „niewidzialny” amerykański bombowiec F-117 Nighthawk. Baza rakietowa w Czarkowie została w 2001 roku przeniesiona do Gliwic i od tego czasu obiekty ulegają systematycznemu zarastaniu i niszczeniu.

Tuż przy wyłożonej betonowymi płytami drodze, znajduje się jeszcze jedna ciekawostka na trasie „Zielona” - jeden z wielu odkrytych w pszczyńskich lasach leśnych pomników, stawianych w XIX i  na początku XX wieku na pamiątkę udanych polowań, wizyt wysoko postawionych gości czy ważnych wydarzeń historycznych. Pomniki te powstawały w okresie panowania na pszczyńskim zamku pruskich książąt z rodu Hochberg von Pless, a szczególnie za rządów Hansa Heinricha XI, pasjonata łowiectwa i Wielkiego Łowczego II Rzeszy Niemieckiej. Hans Heinrich XI, którego imię wyryte jest na pozostałości obelisku panował w Pszczynie w latach 1855 – 1907 i to za jego zasługą lasy pszczyńskie zostały jednym z najnowocześniejszych gospodarstw łowieckich w Europie. M. in. w XIX wieku Hans Heinrich XI sprowadził tu japońskie jelenie sika i wapiti, daniele, a przede wszystkim pochodzące z białowieskiej populacji żubry. Sprowadzenie okazów tego ostatniego gatunku pozwoliło de facto zachować żubra na ziemiach polskich – kilka lat po przybyciu kilku żubrów do Pszczyny ich populacja białowieska została całkowicie wytrzebiona. Dzisiejsze żubry w Białowieży zostały przywrócone właśnie ze stada hodowanego w lasach pszczyńskich.

Baza rakietowa i pozostałości leśnego pomnika znajdują się mniej więcej w połowie trasy. Jej dalsza część to podobnie jak wcześniej przejazd długimi prostymi odcinkami prowadzącymi szerokimi duktami leśnymi. Po około 3 kilometrach przejeżdżamy przez tory kolejowe w pobliżu stacji PKP Radostowice przez którą kursują pociągi relacji Bielsko-Biała <-> Rybnik. Tuż za stacją wjeżdżamy na teren miejscowości Radostowice, w której podczas II wojny światowej zlokalizowany był podobóz KL Auschwitz. Jego więźniowie wykorzystywani byli głównie do prac leśnych. W Radostowicach, przy skrzyżowaniu głównej ulicy z drogą wojewódzką nr 935 Żory – Pszczyna kończy swój bieg zielona trasa rowerowa.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments