specjalny Śladami Powstania Wielkopolskiego

Wielkopolska: Szlak północny

Polecamy całodniową trasę szlakiem miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego w północnej części Wielkopolski. Trasę można oczywiście podzielić na kilka dni lub wybrać tylko jej część.

Przebieg: Poznań - Murowana Goślina - Wągrowiec - Chodzież - Czarnków - Obrzycko - Poznań

Dystans: 185 km

Czas: samochód (1 dzień)

OPIS TRASY:

W każdym z odwiedzanych miast i wsi podano tylko niektóre z miejsc pamięci poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu 1918/1919. Wybrano przykłady, które zaledwie sygnalizują interesujące nas zagadnienie, a ich zadaniem jest uświadomienie, jak wiele mamy muzeów, budynków użyteczności publicznej, domów mieszkalnych czy niezauważanych na co dzień tablic związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

POZNAŃ (0 km) Wycieczkę rozpoczynamy w Poznaniu na Starym Rynku. Podstawowym punktem na trasie jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, umieszczone w dawnym odwachu. Muzeum mieści się w klasycystycznym budynku dawnej strażnicy miejskiej. Posiada w swoich zbiorach bogatą ofertę w postaci mundurów, broni, fotografii, dokumentów, sztandarów, obrazów i grafik, a także plików multimedialnych i materiałów filmowych. Ciekawym pomysłem wydaje się przygotowany w dolnej kondygnacji fragment okopów, ukazujący zwiedzającym realia przebywania w okopach na froncie.

MUROWANA GOŚLINA (22 km) W mieście na głównym Rynku (pl. Powstańców Wielkopolskich) stoi pomnik poświęcony pamięci zbiorowej. Monument wykonany z piaskowca łączy oddanie hołdu powstańcom wielkopolskim, żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej  i ofiarom okupacji hitlerowskiej. Obchody 90-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego zwieńczono zamontowaniem tablicy, na której wymieniono 102 uczestników powstania. Natomiast tablicę wmontowaną w budynek pobliskiego dawnego ratusza społeczeństwo ufundowało w 1963 roku, na 45-lecie zwycięskiego powstania. W budynku można zwiedzić Izbę Regionalną Ziemi Goślińskiej, gdzie również odnajdziemy pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim.

WĄGROWIEC (58 km) Wśród tablic zamontowanych na budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 (ul. Kościuszki 49) odnajdujemy tablicę informującą o siedzibie dowództwa dla frontu północnego pod dowództwem ppłk. Kazimierza Grudzielskiego. Obok pomnika powstańczego z 1978 roku usytuowanego przy dzisiejszej siedzibie Starostwa Powiatowego (ul. Kościuszki 15) postawiono medaliony z przedwojennego Pomnika Wolności. Przed wkroczeniem wojsk hitlerowskich medaliony te zostały rozmontowane i ukryte, dopiero od 1970 roku na nowo przypominają o powstańcach wielkopolskich. Zwraca uwagę także znicz wykuty w kształcie podtrzymujących czarę karabinów.

CHODZIEŻ (93 km) Niedaleko dworca chodzieskiego przy ulicy Dworcowej postawiono pomnik w formie głazu narzutowego. Z zamieszczonej na nim informacji dowiadujemy się o walkach, jakie powstańcy toczyli tutaj w styczniu 1919 roku. Lokalizacja miejsca ustwienia pomnika nie jest przypadkowa, gdyż węzeł kolejowy był ważnym punktem komunikacyjnym miasta, umożliwiającym połączenie z innymi miastami regionu.

CZARNKÓW (121 km) Na cmentarzu przy ulicy Kościuszki, niedaleko głównej bramy, odnajdujemy zbiorową mogiłę powstańców wielkopolskich. Znajduje się tam nagrobek z dwiema płytami, na których wymieniono nazwiska 15 poległych bojowników. Ośmiu z nich oddało życie 8 stycznia 1919 r. w czasie walk z nacierającymi oddziałami niemieckimi, które próbowały odbić utracone trzy dni wcześniej miasto, pozostali polegli w walkach na terenie powiatu czarnkowskiego.

OBRZYCKO (145 km) 10 stycznia 1919 r. spod ratusza wymaszerował pierwszy oddział powstańczy skierowany na front północny. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w południową ścianę starorynkowego ratusza.

POZNAŃ - koniec trasy (40 km)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments