rowerowy niebieski Wiślańska Trasa Rowerowa
Wiślana Trasa Rowerowa (odcinek Wisła-Pszczyna)
Wiślana Trasa Rowerowa to projekt ogólnopolski, w który zaangażowanych jest 8 województw. Autorzy projektu realizują go według „filozofii rybiego kręgosłupa i ości”, w której „kręgosłupem” jest licząca ponad 1000 kilometrów trasa wiodąca przez cały kraj wzdłuż rzeki Wisły, a „ościami” odchodzące od niej w węzłach regionalne pętle. Początkiem „kręgosłupa” WTR jest położony w sercu Beskidu Śląskiego Zbiornik Czarne, w którym łączą się dwa główne potoki źródłowe Wisły (Biała i Czarna Wisełka), natomiast końcem trasy jest ujście Wisły do Morza Bałtyckiego. Pętle te określane są zwrotem „Atrakcje turystyczne Wiślanej Trasy Rowerowej” i wykorzystują częściowo istniejące już trasy rowerowe, które dodatkowo oznakowane zostają tabliczkami WTR.
Trasa główna i jej odgałęzienia („Atrakcje turystyczne WTR”) znakowane są tabliczkami metalowymi z własnym, specjalnie zaprojektowanym logotypem, przez niektórych kojarzonym ze strachem na wróble :-) . Czasem zastępczo stosowane jest malowanie znaków na drzewach i w tym przypadku oznaczenie jest jednokolorowe - jest to taki sam znak jak na tabliczkach, lecz jednokolorowy - ciemnoniebieski na białym tle. Oznakowanie jest miejscami niekompletne, szczególnie na odcinku poniżej Drogomyśla. Mapa trasy jest niezbędna, gdyż istniejące w terenie tabliczki z przebiegiem trasy są bardzo schematyczne a w wielu miejscach brakuje kierunkowskazów trasy.
Z uwagi na to, że trasa została zaprojektowana w taki sposób, aby jak najściślej przylegać do rzeki Wisły jej przejechanie na rowerze szosowym jest najczęściej niemożliwe. Te z fragmentów trasy, które wiodą wałami przeciwpowodziowymi, pokryte są zróżnicowaną nawierzchnią – od płyt betonowych czy cienkiej warstwy bitumicznej do zupełnego braku utwardzenia. Wały w okresach wilgotniejszej pogody mogą nasiąkać wodą i stawać się błotniste, przez co będą trudniejsze do przebycia.
Na odcinku 35,4 km (od początku trasy do Drogomyśla) Wiślana Trasa Rowerowa trzyma się konsekwentnie brzegu Wisły, prowadząc przez bardzo atrakcyjne turystycznie miejscowości – jak miasto Wisła, Ustroń czy Skoczów przez które prowadzi wiele ciekawych tras rowerowych. Skrzyżowania większości z nich z WTR zaznaczone są na dołączonej mapie.
W Drogomyślu WTR odrywa się od wału przeciwpowodziowego Wisły i przez Zaborze, Landek i Zabrzeg dociera do zapory Zbiornika Goczałkowickiego. Przejeżdżamy teraz przez region geograficzny Doliny Górnej Wisły, tradycyjnie określany mianem Żabiego Kraju z uwagi na występującą tu dużą ilość stawów hodowlanych. Okolice te, z uwagi na występujące rzadkie gatunki ptaków związanych z wodą objęte są ochroną w ramach Obszaru Specjalnej Ochrony sieci Natura 2000 o nazwie właśnie „Dolina Górnej Wisły”. Po przejechaniu przez koronę zapory Zbiornika Goczałkowickiego WTR znów wraca nad bezpośredni brzeg Wisły, prowadząc wzdłuż niego niemal aż do samej granicy województwa śląskiego. Zbiornik Goczałkowicki, wybudowany w latach 50-tych XX wieku zalał liczącą osobie 3 tysiące mieszkańców miejscowość Zarzecze, jedną z największych w Żabim Kraju. Podczas dłuższych okresów suszy spod wód wyłaniają się pozostawione zabudowania Zarzecza, a podobno w 1983 roku, w dzień Zaduszek dawni Zarzeczanie odwiedzali na zalanym cmentarzu groby bliskich zmarłych. Zbiornik wykorzystywany jest jako obiekt ochrony przeciwpowodziowej, a także jako źródło wody dla Górnośląskiego Okręgu Gospodarczego. Jego zachodnio-południowa cześć również objęta jest ochroną w ramach sieci Natura 2000 – dla zachowania naturalnych, występujących na brzegu zbiornika podmokłych m.in. łęgów, zbiorowisk szuwarowych czy zarośli wierzbowych utworzono Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Zbiornik Goczałkowicki – Ujście Wisły i Bajerki”.
Za Zbiornikiem Goczałkowickim WTR prowadzi ponownie wzdłuż brzegu Wisły, tym razem lewego. Według projektu po dotarciu do mostu w Goczałkowicach-Zdroju WTR przekracza rzekę i prowadzi dalej jej prawym brzegiem aż do granicy z województwem małopolskim.
Ścieżka dołączona do niniejszego opisu zawiera fragment odgałęzienia WTR z Goczałkowic-Zdroju do Bierunia Starego, rozpoczynający się na moście w Goczałkowicach-Zdroju, a kończący w Pszczynie. Odcinek ten pozwala zapoznać się z nieco mniej znanym uzdrowiskiem w Goczałkowicach, a także zwiedzić atrakcje „zabytkowej perły Górnego Śląska”, jak często nazywa się Pszczynę. Prowadzi on początkowo przez centrum goczałkowickiego uzdrowiska ulicą Uzdrowiskową, aby po dotarciu do głównej drogi prowadzącej przez gminę Goczałkowice-Zdrój (ul. Szkolna, potem ul. Jeziorna) ruszyć nią w kierunku Pszczyny. Minusem tego odcinka jest fakt, że przez sporą część prowadzi on główną, ruchliwą drogą pozbawioną często pobocza. Nie są to zbyt komfortowe, i niestety także bezpieczne warunki do jazdy - szczególnie dla mniej doświadczonych rowerzystów. Po dojechaniu do Pszczyny na skrzyżowaniu ulicy Zdrojowej z drogą wojewódzką nr 939 jedziemy prosto i po chwili docieramy do alei przecinającej pole golfowe. Aleja zakręca obok Pokazowej Zagrody Żubrów, w której przetrzymywane są wybrane osobniki tego gatunku pochodzące z cennej pszczyńskiej linii, dzięki której ocalała cała populacja żubra w Polsce. Po kilku chwilach docieramy do Muzeum Zamkowego, mieszczącego się w neobarokowym pałacu magnackiego rodu Hochberg von Pless i otaczającego go Parku Zamkowego, w którym znajduje się węzeł regionalnych tras rowerowych.
Dwa pozostałe odgałęzienia Wiślanej Trasy Rowerowej, nazwane według jej projektu "Atrakcjami Turystycznymi WTR" to odcinki:
- Bieruń – Smutna Góra,
- Bielsko-Biała – Mazańcowice.