pieszy zielony

Zielony szlak pieszy Carchel - Przełęcz Anula

.12-kilometrowy, zielony szlak rozpoczyna się w Przełęczy Carchel w Beskidzie Średnim i biegnie na zachód, przez Żurawicę i Krzeszów do Przełęczy Anula w Beskidzie Małym. Daje on szansę wspiąć się na kilka doskonałych punktów widokowych, a także przyjrzeć się z bliska tradycyjnym, góralskim zabytkom. Trakt jest jednocześnie krótszą alternatywą dla czerwonego szlaku z Przełęczy Carhel do Przełęczy Anula, który przed tą ostatnią odbija także na północ, wchodząc na Groń Jana Pawła II.

Carchel to przełęcz w Beskidzie Średnim, niedaleko Zembrzyc i Suchej Beskidzkiej. Leży na wysokości 640 m n.p.m. i oddziela od siebie Gołuszkową Górę (715 m n.p.m.) na wschodzie oraz Żurawnicę (724 m n.p.m.) na zachodzie. Jej nietypowa nazwa pochodzi z języka Wołochów, którzy osiedlali się w dawnych czasach w tej części Małopolski. Znakiem rozpoznawczym przełęczy jest natomiast niewielka, biało-niebieska kapliczka z figurką Matki Bożej i spadzistym daszkiem.

Zielony szlak prowadzi nas z polanki pod północnym zboczem Gołuszkowej Góry w kierunku zachodnim. Idąc wciąż przez las, docieramy nim na szczyt 724-metrowej Żurawnicy, skąd następnie schodzimy w dół, do Krzeszowa. Ta niewielka wieś liczy obecnie 1600 mieszkańców i jest świetną bazą wypadową na okoliczne, górskie ścieżki. Powstała w XIV w. z inicjatywy władających wówczas tą okolicą książąt oświęcimskich. Pośrodku Krzeszowa wznosi się neogotycki kościół parafialny z początku XX w. Warto też zwrócić uwagę w tej miejscowości na trzy XIX-wieczne kapliczki. Na jej obrzeżach, przy zejściu z Żurawicy, można natomiast podziwiać ciekawe skałki wapienne.

Szlak czerwony prowadzi z Krzeszowa dalej prosto na zachód. Jego kolejnym przystankiem jest osada Targoszów, leżąca na południowych zboczach Leskowca i Czarnej Góry w Beskidzie Małym. Również tutaj można podziwiać tradycyjne, góralskie budownictwo, m.in. drewniane domki i kapliczki. Umiejscowienie Targoszowa na górskim stoku czyni z niego bardzo dobry punkt widokowy. We wsi krzyżują się także okoliczne szlaki turystyczne. Jednym z nich można dojść do schroniska „Leskowiec” pod Groniem Jana Pawła II. 

Ostatnim przystankiem czerwonego szlaku jest Przełęcz Anula, położona u stóp Madohory, zwanej też Łamaną Skałą. Szczyt jest drugim co do wielkości wzniesieniem Beskidu Małego i wspina się na 929 m n.p.m. Podchodząc na Madohorę można zaobserwować, jak las bukowy stopniowo ustępuje drzewom iglastym. Na szczycie ustanowiono zaś rezerwat chroniący cenne skupiska gatunków mchów, które są dziś w Polsce zagrożone wyginięciem.  

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments