ścieżka przyrodnicza / dydaktyczna zielona

Zielony szlak pieszy "Dolina Potoku Turbacz" (ścieżka edukacyjna)

Przebieg: Leśniczówka Hucisko - Polana Oberówka - brzeg potoku Turbacz - potok Paciepnica - Polana Szałasisko - Leśniczówka Hucisko.

Scieżka jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców, ale najczęściej spotkamy na niej szkolne grupy z nauczycielemi i przewodnikiem.

O trasie: Ponad pięciokilometrowa ścieżka dydaktyczna z zielonym oznaczeniem jest trasą wyznaczoną w Gorczańskim Parku Narodowym w jego północno- zachodniej części. Swój początek ma u zbiegu potoków: Turbacz i Olszowy blisko leśniczówki Hucisko przy drodze z Poręby Wielkiej. Wzdłuż całej ścieżki mijamy 14 przystanków z opisami (spis poniżej). Od leśniczówki trasa prowadzi przez polanę Oberówka. Dalej idziemy w górę doliną potoku Turbacz. Do tej pory kierowaliśmy się na południowy wschód. Kawałek za przystankiem 10-tym skręcamy i zmieniamy kierunek na północny i po chwili zachodni. Za 11-tym ponownie jest to południe i po przekroczeniu potoku Paciepnica znów północ, aż do końca ścieżki. Kolejnym charakterystycznym punktem jest 13 przystanek usytuowany na skoszonej Polanie Szałąsisko. W pobliżu przecinają się czerwone i niebieski znaki. Dalsza trasa to zejście grzbietem do punktu 14 i powrót (od przystanku 4 do 1) do początkowej leśniczówki. Na całą trasę musimy przeznaczyć od 3-5 h.

Odchodząc niebieskiem szlakiem ze ścieżki (w okolicy Polany Szałasisko) na południe dojedziemy poprzez Suchy Groń i Czoło Turbacza na Turbacz (1310 m n.p.m.).

Ciekawostki: Po drodze, w czasie cieplejszych dni w roku zobaczyć można rozmaite żyjątka, m.in.: żabę trawną, kumaka górskiego, traszkę górską i karpacką oraz pliszkę górską i siwą. W całym Gorczańskim PN mamy do wyboru aż 10 ścieżek edukacyjnych, a każda z nich rozpoczyna sie tablicą z informacją ogólną i mapą.

Spis tablic na przystankach : 1. Budowa geologiczna. Gleba 2. Dolnoreglowy bór jodłowo-świerkowy 3. Łąka ostrożeniowa 4. Bagienna olszyna górska 5. Płazy 6. Ptaki potoków górskich 7. Geomorfologia potoku górskiego 8. Drzewa i krzewy 9. Stara Huta 10. Żródło mineralne 11. Ssaki 12. Rezerwat "Turbacz" im. Władysława Orkana 13. Polana Szałasisko 14. Buczyna karpacka.

UWAGI: Za jednorazowy wstęp zapłacimy na bilecie normalnym 3 zł, co obowiązuje od 1 maja do 31 października !!!

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments