pieszy zielony

Zielony szlak pieszy Gorc - Polana Gabrowska

9-kilometrowy szlak zielony biegnie ze wzgórza Gorc (1228 m n.p.m.) na wschodniej granicy Gorczańskiego Parku Narodowego, przez Przysłop (1187) i Jaworzynę Kamieniecką (1288 m n.p.m.), aż do Polany Gabrowskiej, leżącej na północny zachód od szczytu Kiczora (1282 m n.p.m.).

Zielony szlak wiedzie cały czas na zachód głównym grzbietem Pasma Gorca, ciągnącego się przez wiele kilometrów, od szczytu Gorc, aż do najwyższego w całym paśmie Turbacza. Wyruszamy na zachód spod szczytu Gorca (1228 m n.p.m.). W sezonie letnim działa na nim studenckie pole namiotowe. Poniżej wierzchołka tego wzgórza możemy znaleźć trzy niewielkie, widokowe polanki, otoczone ze wszystkich stron lasami świerkowymi. Podobny krajobraz będzie nam towarzyszył w czasie dalszej eksploracji górskiego grzbietu.

Zejście do przełęczy jest stosunkowo łagodne. Trakt obniża się do pułapu około 1060 m n.p.m., a potem zaczyna powoli wspinać się na 1187-metrowy Przysłop. Wzgórze to ważnym węzłem szlaków turystycznych we wschodnich Gorcach. Jego dwa wierzchołki nie wybijają się zbytnio ponad linię górskiego grzbietu. Szczyt jest wprawdzie zalesiony, ale w jego okolicy natrafiamy na kolejne polany.

Dochodzimy następnie na Jaworzynę Kamienicką (1288 m n.p.m.), drugiej co do wysokości kulminacji Pasma Gorców i zarazem najwyższego szczytu na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Również ona jest wzniesieniem zdecydowanie niewybitnym, za to na jej północnych stokach znajdujemy wspaniałą polanę widokową, z której można podziwiać szczyty Beskidu Sądeckiego i Wyspowego. Czekają tu na turystów drewniane ławeczki. Znakiem rozpoznawczym hali na Jaworzynie Kamienickiej jest zabytkowa, biała „kapliczka Bulundy”, wzniesiona na początku XX w. przez gazdującego w tym rejonie Tomasza Chlipałę.

Ostatni odcinek szlaku prowadzi z polany Jaworzyna Krynicka na Polanę Grabowską (ok. 1250 m n.p.m.), leżącą na północnych zboczach Kiczory (1282 m n.p.m.). Wyruszając z niej dalej na zachód szlakiem czerwonym, możemy dojść na leżący już poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego Turbacz (1314 m n.p.m.). Znajdziemy na nim duże schronisko PTTK, a także najlepszy punkt widokowy do obserwacji wznoszącego się po drugiej stronie Kotliny Nowotarskiej pasma Tatr. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments