pieszy zielony
Zielony szlak pieszy Kordowiec - Rytro PKP
4,5-kilometrowy szlak zielony prowadzi przez malownicze zbocza Beskidu Sądeckiego. Pozwala zejść z Kordowca (763 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej do stacji PKP w Rytrze. Odwiedzając to niewielkie miasteczko, warto zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku, które wznoszą się na prawym brzegu Popradu.
Zejście z Kordowca do Rytra zajmuje średnio półtorej godziny. Nieco trudniejsze jest podejście w odwrotnym kierunku, ponieważ zielony szlak pokonuje różnicę wysokości około 400 m. Wiedzie on głównie przez piękne, widokowe polany, tylko parę razy wkraczając na niewielkie tereny leśne. Nie licząc kilku krętych serpentyn, nasza ścieżka schodzi cały czas w kierunku północnym.
Kordowiec jest najdalej wysuniętą na wschód kulminacją Pasma Radziejowej. Na jego trawiastych stokach można odnaleźć zabytkowy, drewniany budynek szkoły, który ponad 50 lat temu został przeniesiony w to miejsce z pobliskiej polany Niemcowa. Również na Kordowcu działalność placówki nie trwała jednak długo. Ostatnie dzieci zakończyły naukę w góralskiej szkółce w latach 70-tych XX w.
Schodzimy najpierw skrajem polany w kierunku północno-wschodnim, podziwiając wspaniałą panoramę doliny Popradu. Chociaż nie jesteśmy w wysokich górach, przy odpowiedniej pogodzie można zobaczyć, jak polana na Kordowcu unosi się ponad gęstym dywanem chmur. Po pewnym czasie szlak zakręca w lewo. Wkraczamy na chwilę do lasu, a potem wychodzimy na kolejną łąkę. W dolnych partiach górskiego zbocza widać luźno rozrzucone zabudowania i niewielkie łatki pól uprawnych. Na swoim ostatnim odcinku szlak znowu zakręca zygzakiem w lewo i wchodzi do małego wąwozu. Mijamy tam kilka posesji i podchodzimy do lewego brzegu Popradu. Zielony szlak prowadzi od tego momentu wzdłuż drogi krajowej nr 87. Mijamy po prawej most i dochodzimy do stacji PKP.
Leżące na wysokości około 340 m n.p.m. Rytro ma do zaoferowania turystom wiele miejsc noclegowych w pensjonatach, schroniskach i prywatnych kwaterach turystycznych. Najciekawszym zabytkiem miasteczka jest średniowieczny zamek, usadowiony na zalesionym wzgórzu na prawym brzegu Popradu. Został zbudowany jeszcze za panowania dynastii Piastów, a w dobie renesansu pełnił funkcję siedziby starostów sądeckich. Obecnie stanowi dobrze zachowaną ruinę z kamienną wieżą i fragmentami grubych murów obronnych. Z góry zamkowej roztacza się wspaniały widok na zamykające dolinę Popradu górskie szczyty, położone w dole Rytro oraz odjeżdżające z tamtejszej stacji kolejowej pociągi, które powoli suną wzdłuż krętych brzegów rzeki.